Dünya Hali

Hava Koşulları Gittikçe Sertleşecek

Rapora göre bundan böyle şiddetli yağmurlar, sert fırtınalar ve kuvvetli kuraklıklar dünyayı etkisi altına alacak. Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen ve 220 bilim adamı tarafından 2 yılda tamamlanan ”Aşırı Hava Koşulları..

Hava Koşulları Gittikçe Sertleşecek

Rapora göre bundan böyle şiddetli yağmurlar, sert fırtınalar ve kuvvetli kuraklıklar dünyayı etkisi altına alacak.

Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen ve 220 bilim adamı tarafından 2 yılda tamamlanan ”Aşırı Hava Koşulları Özel Raporu”na göre, 21. yüzyılda aşırı soğukların görülme sıklığında azalma görülecek. Aşırı sıcaklıkların görülme sıklığında ise dünya çapında bir artış yaşanacak. Şiddetli yağmurlar, sert fırtınalar ve kuvvetli kuraklıklar dünyayı etkisi altına alacak.

HAVA ÇOK ISINACAK

Raporda verilen bilimsel verilere göre, yüzde 90 ve yüzde 100 gibi bir oran ile ısı dönemleri ve sıcaklık dalgaları karasal alanlarda daha uzun, sık ve yoğun bir biçimde gerçekleşecek. Yani, 20 yılda bir yaşanan rekor sıcaklıklar artık her yıl yaşanacak. Bunun sıcaklık değişimlerine hassas olan yaşlılar ve çocuklar için ciddi bir etkisi olacak.

SERA GAZLARI DURDURULMALI

Bilim adamlarının verilerine göre yükselen deniz seviyesi, kıyı şeritlerinin hassasiyetini arttıracak. Oluşan ”aşırı hava koşulları” ise bir çok yerel ekonomiyi zarara uğratıp milyonlarca insanın hayatını etkileyecek. İklim Değişikliği Paneli (IPCC)eş başkanı Chris Field,  sürekli artmakta olan sera gazlarının atmosferik değerleri durdurulmadığı takdirde, ısınma ve havadaki sert değişimlerin tüm insanoğlunu etkileyeceğini söyledi.

CAN KAYBI ARTAR

Field ,raporda çok afetlerin aratacağı belirtiliyor. Ayrıca "Hava koşulları şimdiden değişmeye başladı ve gelecekte de değişmeye devam edecek. Son yıllarda yaşanan afetlerin şiddetinden zaten bunu anlayabiliyoruz. Afetlerde gereğinden fazla can ve ekonomik değer kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

İşte dünyayı bekleyen tehlikeler

Tropik bölgelerde yağışlar çok artacak.

Yoğun yağış miktarları ve ona bağlı fırtınalar da küresel ısınmanın etkisini arttıracak.

20 yılda bir gerçekleşen ani sağanaklar artık beş yıllık dönemlerde gerçekleşecek.

Bu da dünyadaki sel riskini arttıracak

Dünyanın başka yerlerinde ise azalan yoğunlaşma ve artan su kaybı ile kuraklıklar şiddetini arttıracak. En hassas bölgeler ise Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesi, Orta Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Meksika, Kuzeydoğu Brezilya ve Güney Afrika olacak.

Şiddetli yağışlar, sera gazı salınımlarının sebep olduğu ısınma nedeniyle artacak.

Isı dalgalarındaki değişimler, buzulların erimesine neden olacak.

GÖÇLER ARATACAK

Eğer daha sık ya da daha şiddetli felaketler yaşanırsa, dünyada yaşanılabilir olan bölgeler azalacak. Bu da beraberinde göçlerde bir artışı getirecek. Mercan adalar gibi sular altında kalma tehlikesi olan yerlerde pek çok kişinin göç etmek zorunda kalması olasılığı var.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL