Haniye, Uzlaşma Şartlarını Açıkladı

Dünya Hali
Haniye, Cuma hutbesinde Filistin’deki uzlaşı çabaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İki tarafın da uzlaşıyı gerçekten istediğini kaydeden Haniye, ancak bunun başarılabilmesi için aşılma...
EMOJİLE

Haniye, Cuma hutbesinde Filistin’deki uzlaşı çabaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. İki tarafın da uzlaşıyı gerçekten istediğini kaydeden Haniye, ancak bunun başarılabilmesi için aşılması gereken konular olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:

”Öncelikle, İsrail tehditlerine karşı koymalı, onların bizi etkilemesine izin vermemeliyiz. İkinci olarak, bağımsız olarak karar alan bir Filistin’e ihtiyaç var, özellikle de Ramallah’ta. Gazze’de gördüğünüz gibi aldığımız kararların hiçbirinin bağımsız olduğu konusunda bir şüphe yok. Üç, Filistin Yönetimi, ister ekonomik, ister askeri isterse de siyasi olsun baskılara teslim olmamalı. Dört, uzlaşının tüm unsurlarının dürüstçe ele alınmasını istiyoruz. Batı Şeria’daki tüm siyasi mahkumlar acilen serbest bırakılmalı. Beş, Filistin güvenlik gücü, ulusun amaçları doğrultusunda yeniden yapılandırılmalı. Altı, ister Gazze’de ister Batı Şeria’da olsun ailelerin yeniden birleşmesi sağlanmalı. Yedi, seçimler konusunda anlaşma olmalı. Çünkü, biz iktidarın demokratik yolla değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Sekiz, üzerinde anlaşılmış bir direniş ajandamız olmalı. Dokuz, eğer İsrail vergi paralarının ödenmesini durdurur, ABD de yardımı keserse, alternatif bulmalıyız. Bu da Arap parasıdır. Avrupa bankalarında milyarlarca nakitleri var. İstediğimiz şey, iyilik değil. Bu onların görevi. Çünkü biz onların davasını savunuyoruz.”

”Kudüs bir amentü”

Bu arada Ramallah’ı ziyaret ederek Abbas’tan İsrail’le müzakerelere devam etmesini isteyen Ürdün Kralı Abdullah’a seslenen Haniye, ”Ürdün hükümeti ve kralına Kudüs’te olanlara karşı koyması çağrısı yapıyorum” dedi. ‘Gücü elinden bulunduranlardan’ da sorumluluklarını yerine getirmesini isteyen Haniye, ”Kudüs, bir fikir değil, bir amentü. Bu da, sorunun ‘helal’ ve ‘haram’ noktasında değerlendirilmesini gerektiriyor. Dolaysıyla canımızı da ortaya koymalıyız” diye konuştu.

Namazdan sonra da, ‘Dünya Müslüman Alimler Birliği’nin bu cumayı Mescid-i Aksa’yı kurtarma günü ilan etmesi nedeni ile Gazze’de Hamas ve İslami Cihad tarafından iki ayrı gösteri düzenlendi. Haniye de, Hamas’ın düzenlediği etkinliğe katıldı.

Çağrı üzerine Mısır ve Ürdün’de de gösteriler düzenleniyor.

AA