Dünya Hali

Hackerlara 142 Yıl Hapis Cezası!

İsviçre’de hackerlik suçlaması ile tutuklanan ve ABD’ye teslim edilen iki Rus vatandaşı için savcılık 142 yıl hapis cezası istiyor. Amerikan yurttaşlarının kredi kartı bilgilerini çalmak ve bu yolla yüz binlerce..

Hackerlara 142 Yıl Hapis Cezası!

İsviçre’de hackerlik suçlaması ile tutuklanan ve ABD’ye teslim edilen iki Rus vatandaşı için savcılık 142 yıl hapis cezası istiyor. Amerikan yurttaşlarının kredi kartı bilgilerini çalmak ve bu yolla yüz binlerce dolar haksız kazanç elde etmekle suçlanan Rus baba -oğul hackerlar Vladimir ve Krill Zdorovin’in davası ABD’de önümüzdeki günlerde başlıyor.

Amerikan yurttaşlarının kredi kartı bilgilerini çalmak ve bu yolla yüz binlerce dolar haksız kazanç elde etmekle suçlanan Rus baba -oğul hackerlar Vladimir ve Krill Zdorovin’in davası ABD’de önümüzdeki günlerde başlıyor.

Konuyla ilgili basına açıklamada bulunan ABD Güney New York Savcısı Preet Bharara, Rus hackerların Rusya topraklarından internet üzerinden Amerikan vatandaşlarının kişisel ve finansal bilgilerini çalmak, ayrıca hayali satışlar ve manipülasyon yoluyla hisse senetleri fiyatlarıyla oynamak suçuyla yargılanacaklarını söyledi. Bharara ayrıca bu olayın, Amerika’nın dünyanın her tarafında siber suçla yoğun bir şekilde mücadele edeceğinin bir kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.
 
Zdorovinin tutuklanmasına Rusya’dan tepki geldi. Rusya Dış işleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç yaptığı açıklamada, yaşanan son gelişmelerden endişe duyulduğunu, olayların kaygıyla izlendiğini belirtti. Lukaşeviç, "Maalesef, ABD özel birimlerinin vatandaşlarımızı üçüncü bir ülkede alıkoyması ilk kez olmuyor. Washington’un bu hareketi, karşılıklı güven ve saygı temelindeki ilişkilere aykırı düşmekte" uyarısı yaptı.
 
27 mayıs 2011 tarihinde İsviçre’nin başkenti Zürih’te yakalanan baba -oğul Rus hackerlar geçtiğimiz pazartesi günü ABD ye teslim edilmişti. Avukat tutmak için parası olmadığını söyleyen Zdorovin’e, mahkeme ücretsiz bir avukat sağladı.

ahaber.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL