Gürültünün kaynağına inceleme

Dünya Hali
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen gürültünün, geçici veya sürekli işitme bozuklukları, kan basıncının artması, solunumda hı...
EMOJİLE

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen gürültünün, geçici veya sürekli işitme bozuklukları, kan basıncının artması, solunumda hızlanma, kalp atışlarında yavaşlama, dolaşım, davranış ve konsantrasyon bozuklukları, aşırı sinirlilik, stres ve iş veriminin düşmesi gibi sorunlara neden olduğunu belirtti.

Ses kirliliğine çözüm aradıklarını, bu nedenle gürültüyü önlemeye yönelik çalışmaları artırdıklarını dile getiren Şahin, Avrupa Birliği başta olmak üzere gelişmiş ülkelerde uygulanan gürültüyü önleyici sistemlerin tek tek incelendiğini kaydetti.

2014 yılına kadar illerin gürültü haritalarının hazırlanmasını planlandıklarını ifade eden Şahin, sonuçlara göre gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacak eylem planları oluşturulacaklarını söyledi.
Gürültü kirliliği haritasının çıkarılmasından sonra karayolları, tren istasyonları ve havaalanlarının yakınına bariyer, yalıtım panelleri ve ses emici duvarlar kurulacağını bildirdi.

AA