Galata Mevlevihanesi’nde Yenileme Çalışmaları

Dünya Hali
İstanbul İl Özel İdaresi, mevlevihanenin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcını yeniliyor.        İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restore edi...
EMOJİLE

İstanbul İl Özel İdaresi, mevlevihanenin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcını yeniliyor.
      
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından restore edilen ve ziyarete açılan İstanbul’un en eski Mevlevi tekkesi olan 520 yıllık Galata Mevlevihanesi’nin kalan kısımları da yenileniyor.

İstanbul İl Özel İdaresi tarafından mevlevihane’nin hazireleri, şadırvanı, kuyuları ve sarnıcın da başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Yenileme kapsamında şu ana kadar Galip Dede Türbesi’nin yanındaki hazirelerin içindeki mezarların şakulünden kaymış kaideleri ve mezar taşları sökülerek terazisine uygun olarak yerleştirildi. Hazire etrafının düzenlenmesi yapıldı.

Adile Sultan Şadırvanı’nın kubbesinde delinmiş olan kurşunlar yenilendi. Eksik olan abdest alma taşı mermerleri tamamlandı ve su tesisatı çekildi.

Yangın kapısı dış duvarlarının bir kısmı yenilenerek, bahçede ahşap oturma elemanları, avluda bulunan kuyuya bilezik yapıldı.

Star