Dünya Hali

Facebook Yüzünden Okuldan Uzaklaştırıldı

İspanya’nın doğusundaki Castellon kentindeki IES Vila-Roja adlı enstitüde, ısıtma sistemi çalışmadığı için sınıfta üşüyenlerin fotoğrafını çeken ve bunu internetteki sosyal paylaşım sitesi facebook’a koyan bir öğrencinin okuldan uzaklaştırma cezası aldığı..

Facebook Yüzünden Okuldan Uzaklaştırıldı

İspanya’nın doğusundaki Castellon kentindeki IES Vila-Roja adlı enstitüde, ısıtma sistemi çalışmadığı için sınıfta üşüyenlerin fotoğrafını çeken ve bunu internetteki sosyal paylaşım sitesi facebook’a koyan bir öğrencinin okuldan uzaklaştırma cezası aldığı ortaya çıktı.

İspanya’da geçen hafta yaşanan ancak basında yer alınca büyüyen olayda, enstitüdeki 23 yaşındaki bir erkek öğrenci, sınıflardaki ısıtma sisteminin çalışmamasına tepki göstermek için facebook’ta yayınladığı fotoğraftan dolayı enstitü yönetiminden beklemediği bir ceza aldı. Ders sırasında sınıfta, paltolarıyla, eldivenleriyle ve üzerlerinde battaniyelerle oturan öğrencilerin olduğu fotoğraftan dolayı Fran adındaki öğrencinin ”enstitünün imajını kötülediği” gerekçesiyle enstitü yönetiminin kararıyla okuldan uzaklaştırıldığı bildirildi.

Fran’ın arkadaşları yaptıkları açıklamalarda, ”Çok soğuktu ve kaloriferler çalışmıyordu. Biz de haklılığımızı kanıtlamak için ondan fotoğraf çekmesini istedik ama bunun basına çıkacağını bilmiyorduk” dediler.

Enstitü yönetiminin, fotoğrafın İspanyol basınında çıkmasına ve daha sonrasında bazı sivil örgütlerin ve siyasi partilerin tepki göstermesine öfkelendikleri ifade edildi. Enstitüdeki bir grup öğrenci ve öğretmen ise Fran’a destek vermek için yönetimi protesto gösterisi düzenledi.

İspanyol basını, ekonomik krizden dolayı ülkedeki bazı kamu okullarında ısıtmayla ilgili benzer sorunların yaşandığını savundu.

AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL