Fabrika Kurana Arsa Bedava

Dünya Hali
10 bin girişimciye bedelsiz arsa vermeyi planlayan Bakanlık, 400 bin yeni istihdam oluşturmayı hedefliyor… Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’den 10 bin girişimciye bedava arsa m...
EMOJİLE

10 bin girişimciye bedelsiz arsa vermeyi planlayan Bakanlık, 400 bin yeni istihdam oluşturmayı hedefliyor…

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanı Nihat Ergün’den 10 bin girişimciye bedava arsa müjdesi geldi. Sanayi bölgelerinde köklü reformlara imza atacaklarını söyleyen Ergün, yeni dönemde yatırımcılara bedava arsa verileceğini açıklad

ı. Uzun soluklu bir araştırma ile yatırımcıların arsa sorununu çözecek proje geliştirdiklerini anlatan Ergün, ‘bedava arsa’ projesini şöyle özetledi:

YÖNETMELİK HAZIRLANDI

"Türkiye’de atıl duran 11 bin 500 sanayi parseli tespit ettik. Ayrıca Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içinde yatırım sözünü yerine getirmeyen işletmelerden de arsaları geri almaya başladık. Tüm bu alanları yeni yatırımlara açmak için ‘Yatırımcılara Bedelsiz Arsa Tahsisine İlişkin Yönetmeliği’ hazırladık. Başbakanlık’a da gönderdiğimiz yönetmelik sayesinde Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği şehirlerdeki OSB’lerde, yatırımcılara bedelsiz veya indirimli arsa tahsisi yapacağız." Bedelsiz arsa tahsisiyle birlikte, atıl vaziyette kalmış arazilere yapılacak yatırımlarla istihdamın artacağını da vurgulayan Bakan Ergün, yeni soluklu projeden beklentilerini ise şu şekilde dile getirdi:

İSTİHDAM ARTACAK

"Bu uygulama çok önemli sonuçlar doğuracaktır. Nitelikli işletmeler kurulmasına ve özel sektörün rekabet gücünün artmasına büyük önem veriyoruz. Uygulama sonucunda 10 bin civarında yatırımın gerçekleşmesini bekliyoruz. Bir yatırımın ortalama 3 milyon lira değerinde olduğunu ve 40 kişilik istihdam oluşturduğunu düşünürsek, uygulama sonucunda 30 milyar lira civarında yeni yatırım ve 400 bin kişilik istihdam oluşacak. Bu da milli gelire 100 milyar lira civarında bir ilave anlamı taşıyor."

ÖNCELİKLİ SEKTÖRLER

Yatırımlarda öncelikli sektörler; kimya, petrol, enerji, otomotiv, ulaştırma, taşımacılık, elektronik, tıbbi cihaz, ilaç, havacılık, makine ve madencilik olarak belirlendi.

2 ŞART ARANACAK

Yatırımcılara sağlanacak bedelsiz arsalar için sadece 2 şart aranacak. İlki, arsayı aldıktan 3 yıl sonra üretime geçmek. İkincisi ise en az 10 kişi istihdam etmek. Öte yandan henüz uygulama resmi olarak başlamamasına rağmen bakanlığa 1 ay içinde 800 girişimciden başvuru alındı.

BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ GEÇEN YIL SONA ERMİŞTİ

2004’te yürürlüğe giren 5084 sayılı kanun çerçevesinde yatırımcılara belirli koşullara bağlı ve kısıtlı sayıda bedelsiz arsa tahsisi yapılıyordu. Ancak bu tahsis 6 Şubat 2010 tarihinde sona erdi. 6 yıllık süre içinde bin 250 adet yatırım, bedelsiz arazi tahsisleri ile gerçekleşti.

Takvim