Erdoğan: Türkiye’de 170 bin Suriyeli var

Dünya Hali
Başbakan Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile birlikte düzenlediği toplantıda Mısır’a geniş katılımlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini, kendisi ile birlikte Mısır’a çok sayıda işadamının g...
EMOJİLE

Başbakan Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile birlikte düzenlediği toplantıda Mısır’a geniş katılımlı bir ziyaret gerçekleştirdiğini, kendisi ile birlikte Mısır’a çok sayıda işadamının geldiğini belirterek iki ülke arasında önemli anlaşmalar imzalandığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, iki ülke vatandaşının aynı kültüre sahip olduğunu, ortak ticaretin çok kısa sürede önemli oranda artabileceğini belirterek İki ülke ile birlikte Tunus, Libya ve Cezayir gibi ülkelerin de ortak ticaret ve turizmde adım atmalarının mümkün olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan Kahire’de yaptığı konuşmada Mısırlı gençleri çok büyük bir coşku içinde gördüğünü, gençliğin Mısır’a baharı getirdiğini söyledi.

Gelişmiş ülkelerin bugün hala İsrail’den yana tavır sergilemelerinin dünya için kabul edilemez olduğunu belirtirken İsrail’in ölen 2 vatandaşını 2 bin 3 bin kişi ölmüş gibi dünyaya yansıttığını söyledi.  Erdoğan, İsrail’in geçmişte de bir seçim öncesi benzer katliamı gerçekleştirdiğini söyledi.

Benzer acıların Suriye’de de yaşandığını anlatan Erdoğan, şu ana kadar 50 bini bulan ölüm olduğunu bunun görmezden gelinemeyeceğini söyledi. Erdoğan, Suriye dışında 2.5 milyon göçmen bulunduğunu, sadece Türkiye’de bulunan Suriyeli sayısının 170 bine ulaştığını, bunun 110 bininin konteyner kentlerde bulunduğunu söyledi.

Birleşmiş milletlerin çok acil yeni kararlar alması gerektiğini ancak Beşar Esad’ın zamana oynadığını söyleyen Erdoğan, Esad’ın başarıya ulaşamayacığını ‘Zulm ile kimsenin abad olmadığını olamayacağını söyledi.

Mısır’da kendi evlerinde imiş gibi ağırlandığını söyleyen Erdoğan ziyaretin Türkiye Mısır arasındaki ilişkiler açısından çok verimli geçtiğini de sözlerine ekledi.

haber7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme