Erbakan’ın Cenazesi Uğurlandı

Dünya Hali
Necmettin Erbakan’a gönül veren milyonlarca kişi Fatih Camii’nde toplandı. Kalabalığın yaklaşık 3 milyon sınırında olduğu tahmin ediliyor. Fotoğraflar 1 için tıklayın… Fotoğrafl...
EMOJİLE

Necmettin Erbakan’a gönül veren milyonlarca kişi Fatih Camii’nde toplandı. Kalabalığın yaklaşık 3 milyon sınırında olduğu tahmin ediliyor.

Fotoğraflar 1 için tıklayın…

Fotoğraflar 2 için tıklayın…

Fatih’ten başlayan kalabalık Vatan caddesine doğru ilerlledi. Erbakan’ın cenazesi buradan, Merkezefendi Mezarlığına gönderildi.

Video için tıklayın…

Bu esnada Vatan caddesi de oldukça kalabalık durumdaydı. Cenazenin burada yaklaış 1 saat kaldı. 

Cenaze için toplanan vatandaşların, "Mücahit Erbakan" şeklinde slogan atarken, hep bir ağızdan salavat getirdiler.

Erbakan’ın cenazesinde çok sayıda önemli siyasetçi ve yazar hazır bulundu.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ile Cemil Çiçek ve bazı bakanlar, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, siyasi parti genel başkanları da Saadet Partisi Genel Başkanı ve eski başbakanlardan ve Necmettin Erbakan’ın cenaze namazının kılındığı Fatih Camisi’ndeydi. 

Fatih Camisi’ne, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile hac protokolü dolayısıyla Suudi Arabistan’a yaptığı ziyareti yarıda kesen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in geldiği görüldü. 

 Törene ayrıca İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, eski başbakanlardan Tansu Çiller, eski bakanlardan Mehmet Ağar ve Hüsamettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Abdulkadir Aksu, Salih Kapusuz ve Hüseyin Tanrıverdi, CHP Genel Başkan Yardımcısı Hurşit Güneş, CHP Milletvekili Deniz Baykal, BDP Milletvekili Sırrı Sakık, İstanbul Bağımsız Milletvekili İlhan Kesici, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun katıldı. 

Cenaze töreninde, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcıları Şevket Kazan ve Mustafa Kamalak, Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi Yasin Hatipoğlu, Özel Kalem Müdürü Mehmet Karaman ile Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu üyesi Ahmet Tekdal da hazır bulundu. 

İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoglu ve Cübbeli Ahmet Hoca olarak da bilinen Mahmut Ünlü de cenaze törenine katıldı. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve CHP istanbul milletvekili Mehmet Sevigen de Fatih Camii’ne geldi..

 CHP Başkan Yarımcısı Hamza Çebi, Deniz Baykal, BTP Genel Başkanı Haydar Baş’ta cenazede hazır bulundu. 

İslam aleminin ünlü simalarından Kabe İmamlarından Ümmül Kura Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Abdülrezzak El Kubeysi de Erbakan’ın cenazesine katıldı. Cenazeye 60 Ülkeden katılım gerçekleşti. Tunus Muhalefet Lideri Raşid Gannuşi de Erbakan’ı son yolculupunda yalnız bırakmadı.

 1. Ordu Komutanı Orgeneral Kıvrıkoğlu’nun camiye giden sokağa girişi sırasında partililer tarafından ”Milli Görüş” işareti yapılarak bir süre tekbir getirildi. 

 Öte yandan, çevrede keskin nişancılar da güvenliği sağlamak amacıyla görev yaptı.

On5yirmibeş – A.A

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme