Emniyet Okul Timi Kurdu

Dünya Hali
Zaman’ın haberine göre, özellikle internet kafeleri denetleyen ve tamamı çocuk psikolojisi eğitimi alan timler, il genelindeki 526 okulu mercek altına aldı. Türkiye‘de ilk defa İzmir İl Em...
EMOJİLE

Zaman’ın haberine göre, özellikle internet kafeleri denetleyen ve tamamı çocuk psikolojisi eğitimi alan timler, il genelindeki 526 okulu mercek altına aldı.

Türkiye‘de ilk defa İzmir İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan ‘okul timleri’, öğrencileri suça karşı koruyor. Özellikle internet kafeleri denetleyen timler, okulların çevresindeki seyyar satıcı ve okulla ilgisi bulunmayan kişilere anında müdahale ediyor. Timler ayrıca okul müdürleri, öğretmenler ve okul aile birliği yöneticileriyle devamlı irtibat halinde bulunuyor. Ayrıca timlerdeki personelin tamamı, çocuk psikolojisi konusunda eğitim aldı.

Okul timleri 2009-2010 eğitim öğretim yılının ilk döneminde, 782 internet kafeyi 12 bin 267 kez denetledi. Denetimlerde 18 yaşından küçük öğrencilerin şiddet ve pornografik yayın yapan sitelere girmesine izin verildiği için işletmecilere 837 defa ceza kesildi. Ayrıca il genelindeki 526 okul mercek altına alındı. Okullar, risk derecesine göre üç gruba ayrıldı. Timler, en riskli gruptakileri haftada üç, ikincileri iki, en düşük risklileri de birer defa ziyaret ediyor. Ayrıca okul çevrelerindeki esnaflara da timlerdeki polislerin cep telefon numaraları verildi. Bu sayede suç ve suçluya müdahale süresi kısaltıldı.

Uygulamayı başka projelerle de desteklediklerini belirten İzmir İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, okul yöneticileri ve rehber öğretmenlere yönelik narkotik, terör ve çocuk suçları konularında eğitim vermeye başladıklarını söyledi. Tanıtıcı broşörler bastırarak, okul çevresinde bulunan esnaflara dağıttıklarını aktaran Yılmaz, "Esnaflarımız, öğrencilerle ilgili herhangi bir sıkıntı gördüklerinde hemen bize haber verdi." dedi. Ayrıca öğrencilerin dersleriyle ilgilenildiğini ve bu çalışmaları Milli Eğitim Müdürlüğü’yle uyumlu şekilde yürüttüklerini belirtti. Milli Eğitim Müdürü Mehmet Rağip Üye de okul timlerinden memnun olduklarını dile getirerek, "İşbirliğimiz sonucu, okullarımız artık çok daha güvenli hale geldi." dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme