Emekli olup da çalışana müjde geliyor

Dünya Hali
SGK ve Gelir İdaresi ortak çalışma ile emekli kayıtları incelendi. 234 bin çalışan emeklinin 800 milyon liralık destek primi borcu bulundu. 480 bin esnaf, işçi ve memur emeklisinin ise incelemesi sürü...
EMOJİLE

SGK ve Gelir İdaresi ortak çalışma ile emekli kayıtları incelendi. 234 bin çalışan emeklinin 800 milyon liralık destek primi borcu bulundu. 480 bin esnaf, işçi ve memur emeklisinin ise incelemesi sürüyor.

Bu kişiler içinde 400 binin üzerinde vatandaşınprim borcunun olduğunu tahmin eden SGK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na birrapor gönderdi. Rapora göre, borçlu sayısı 600 bin, borç miktarı 1,5 milyar lira.

Bu gelişme üzerine Çalışma Bakanlığı, Meclis’e gelmesi beklenen Sosyal Sigortalar ve GenelSağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngören düzenlemeye bir madde ekledi.

4 ay içinde başvuru şartı

Buna göre, sosyal güvenlik destek primi borcu biriken sigortalı çalışan emekliye yapılandırma hakkı getiriliyor. Borçlar enflasyona göre güncellenerek 36 ay takside bölünecek. Faiz ve gecikme zammı silinecek. Yasa çıkıncaborçluların 4 ay içinde SGK’ya başvurması gerekiyor.

92 milyon liralık borç silinecek

Düzenlemede vatandaşa çıkarılan çifte ve haksız faturaya da af getiriliyor. Kendisi sigortalı iken, anne baba eş veya çocukları üzerinden hastanede tedavi ve muayene olanlara borç çıkarılmıştı. 100 bin kişinin toplam 92 milyon lira borcunun biriktiği tespit edildi. Vatandaşları mağdur eden bu durum 45. maddeyle ortadan kaldırıldı. 2009 yılından 31 Ocak 2012 tarihine kadar çıkarılan 92 milyon lira borç silinecek.

f5haber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme