Duvar Rengi seçerken dikkat!

Dünya Hali
Evimizin dekorasyonunu değiştirirken ya da yeni bir eve taşınmaya karar verdiğimizde, duvar rengine karar verirken genellikle önceliği evin şartlarına ya da mobilyalarımızla uyumlu olup olmadığına ver...
EMOJİLE

Evimizin dekorasyonunu değiştirirken ya da yeni bir eve taşınmaya karar verdiğimizde, duvar rengine karar verirken genellikle önceliği evin şartlarına ya da mobilyalarımızla uyumlu olup olmadığına veririz. Hatta seçeceğimiz rengin ruh halimiz üzerindeki etkisini düşünmek aklımızın ucundan bile geçmez. Olaya bir de şu açıdan bakın, yağmurlu ve havanın sürekli bulutlu olduğu günlerden sonra, bahar gelip güneş yüzünü gösterdiğinde, doğa rengarenk açan çiçeklere teslim olduğunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? İşte renklerin hayatınızı nasıl etkilediğini en net bu şekilde anlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre renkler davranışlarımızı, düşüncelerimizi ve ruh halimizi tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkiliyor.

Duvarınızın rengi ruhunuza işliyor

Odalar ve renkleri rastgele seçilmemeli. örneğin yatak odanız rahatlamak ve dinlenmek isteğini, mutfak yemeğin hazırlandığı yeri, oturma odası ise genellikle tüm ailenin ve yakın dostların bir araya geldiği zamanları temsil eder. Kısacası her odanın ya da alanın bir işlevi var ve bu mekanlar için seçeceğiniz rengin de bu işleve uyması gerekli. Peki, bu alanlarda, hem ruh halinizi bozmayacak hem de mekanın işlevine uyacak renkleri seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Kırmızı

Kırmızı dekorasyonunuz için seçebileceğiniz en çarpıcı renklerden biri. Ancak yapılan araştırmalara göre tutkunun ve öfkenin rengi olan kırmızı, nabzınızı uyarıyor hatta nefes alıp verişinizi bile etkiliyor. Dolayısı ile eğer dekorasyonda kırmızı rengi tercih edecekseniz, oturma odanız gibi, hareketli ve kalabalık alanlarda kullanmanız çok daha uygun olacaktır. Dikkat etmeniz gereken nokta, renk hakimiyetini kırmızıya kaptırmamak. Eğer duvarlarınızda kırımızı renk kullanmak istiyorsanız, mobilyalarınızın rengi mutlaka açık olmalı. Böylece rengin baskınlığını ve etkisini azaltabilirsiniz.

Mavi

Ruhunuza gökyüzünü ve denizi çağrıştıran mavi elbette rahatlamak ve dinlenmek istediğiniz alanlar için ya da banyo ve yatak odanız için çok daha uygun olacaktır. Bu rengin kendi içinde yarattığı tezat ise aynı zamanda hüznü temsil ediyor olması. Ancak siz, maviyi sıcak tonlarla kombinleyerek kullanmayı tercih ederseniz, rahatlatıcı ve dinlendirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Sarı

Güneşin pozitif etkisinin yeryüzündeki temsilcisi olan sarı renk, dar ve küçük alanların daha geniş ve ferah görünmesini aynı zamanda kendinizi de oldukça canlı hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak bazen bu rengin yoğun kullanılması sizi yorabilir. Dolayısı ile özellikle duvar renginizi sarı yapmaya karar verdiyseniz ya açık bir tonunu ya da sadece tek bir duvarda bu rengi kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Yeşil

Dekorasyonda en çok tercih edilen renklerden olan yeşil de, mavi gibi rahatlatıcı ve dinlendirici bir etkiye sahip. Dolayısı ile bu renk de banyo ve yatak odanız için oldukça uygun. Ayrıca doğayı ve dinginliği temsil ettiği için yemek odanız için de yeşili tercih edebilirsiniz. Yeşilin koyu tonları ise yapılan araştırmalara göre insan zihnine zenginliği ve lezzeti çağrıştırıyor. Kim bilir belki de bunun paranın rengi olmasıyla alakası vardır.

Mor

Asaletin simgesi olan mor, gözlerinizi fazla yoracak bir renk olmasa da, yoğun kullandığınız takdirde, bir süre sonra sizi yorabilir. Doğada fazla sık rastlanan bir renk olmamasından dolayı da, aşırı kullanıldığında içinizde bir sunilik hissi yaratabilir. Dolayısıyla duvar renginizde moru kullanmak istiyorsanız, tek duvarınızda koyu, diğer duvarlarda daha açık tonlarını kullanmanız çok daha doğru olacaktır.

Turuncu

Hem kırmızının hem de sarının etkilerini içinde toplayan turuncu, açık tonları kullanıldığında sarı gibi içinizi ferahlatacağı gibi, koyu tonları kullanıldığında da ortama sıcaklık katacaktır. Dolayısı ile bu renk mutfak, oturma odası ve yemek odasında kullanmanız için çok daha uygun olacaktır.

Kahverengi

Koyu bir renk olmasına rağmen, soğuk kış günlerinde içinizi ısıtan bir fincan sıcak çikolata gibi ortama sıcaklık katan kahverengi, kendi tonlarıyla kullanıldığında mekana aynı zamanda şık ve elit bir hava katar. Dolayısı ile özellikle oturma odanızda, televizyonunuzun ya da kanepenizin arkasındaki duvara, kahverengi tonlarında bir duvar kağıdı kullanabilir, diğer duvarlarda da bej tonlarını tercih ederek hem sıcak hem de şık bir ortam yaratabilirsiniz.

Womenist.net