Domates konservesi nasıl hazırlanır?

Dünya Hali
Kış geliyor ve kışa hazırlık yapma vakti geldi de geçiyor. Yazın yediğimiz domatesin lezzetini, rengini, kokusunu ne yazık ki kışın bulamıyoruz. İşte kışın yemeklere, soslara kullanabilmek için hazırl...
EMOJİLE

Kış geliyor ve kışa hazırlık yapma vakti geldi de geçiyor. Yazın yediğimiz domatesin lezzetini, rengini, kokusunu ne yazık ki kışın bulamıyoruz. İşte kışın yemeklere, soslara kullanabilmek için hazırlayacağınız domates konservesi tarifi…

Konserve şişe domatesler nasıl hazırlanır?

1-Domatesleri yıkayın. (Armut domates ve çanakkale domatesleri birarada kullanabilirsiniz.)

2-Enine ortadan ikiye keserek domatesleri rendeleyin.

3-Tencereye zeytinyağı koyun.

4-Domatesleri ekleyin, kaya tuzunu ekleyin ve kısık ateşte kaynamaya bırakın.

5-Kaynamaya bırakın.

6-Kavanozlarınızı kapakları ile birlikte geniş bir tencere içerisinde kaynar suya atın, 5-6 dk kaynasın.

7-Kaynayan domatesi sıcakken kavanozlara boşaltın. Sıcakken kavanoz veya şişelerin kapaklarını sıkıca kapatın ve ters çevirin. Sıcak kapakları kapatırken bir bez ile tutun elinizi yakmamaya dikkat edin.

8-Ters çevirmemizin nedeni kapağının sıkıca kapalı olduğundan ve hava almadığından dolayı üstü pesen tutmayacak ve domates eskimeyecektir. Kavanozu düz olarak sakladığınızda gevşeme ve hava alma riski fazla olduğundan üzeri pesen tutabilir, çabuk bozulma riski artar.

Hazırladığınız sise domatesleri ağzı kapalı ve ters çevrilmiş şekilde serin ve kuru yerde max. bir yıl muhafaza edebilirsiniz. Dilediğiniz zaman açıp yemeklerinize, soslarınıza kullanabilirsiniz. Açtıktan sonra buzdolabında muhafaza edin.

Lezzetyolu