Davos Çıkışı İşe Yaradı!

Dünya Hali
The Economist dergisinde "Köprüyü Onarmak" başlıklı makalede, Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen bir panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Pe...
EMOJİLE

The Economist dergisinde "Köprüyü Onarmak" başlıklı makalede, Başbakan Erdoğan’ın Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu çerçevesinde düzenlenen bir panelde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le girdiği tartışmaya dikkat çekilerek, bu tartışmadan sonra çok sayıda kişinin Erdoğan’ın, Türkiye’nin İsrail ile Araplar ve Batı’yla İslam dünyası arasındaki köprü pozisyonuna zarar verdiğini düşündüğü hatırlatıldı.

MÜSLÜMAN DÜNYASINDAN BÜYÜK TAKDİR

Makalede, "Erdoğan sadece İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’dan değil, bütün Müslüman dünyasından büyük takdir kazandı” ifadesi kullanıldı. Erdoğan’ın ABD ve Avrupa’ya yönelik tepki ve öfkesinin, beklendiği gibi ABD Başkanı Barack Obama yönetimiyle ilişkilerine zarar vermediği, hatta ABD’nin Müslüman dünyasına ulaşmak istediği şu günlerde faydalı bile olabileceği belirtildi.

ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ ALTIN ÇAĞINDA

Üst düzey bir diplomatın Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir ”altın çağın” yaşandığına dikkati çektiğini de yazan Economist, diplomatın bu dönemin işbirliği alanlarını da, ”Arap-İsrail anlaşmazlığının çözümü, Tahran’ın nükleer programı konusunda ABD ile Tahran arasında diyalog başlatılması, Amerikan güçlerinin ayrılmasının ardından Irak’ın istikrara kavuşturulması ve Kafkaslar’dan enerji hattının açılması” olarak sıraladığını yazdı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme