Çocuklarınıza Fast Food Yedirmeyin!

Dünya Hali
Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hulusi Atmaca, fast food ve şekerden uzak durulması gerektiğini açıkladı. Türkiye’de fazla kilolu ve obezlerin oranının yüksek olduğunu vurgulayan ...
EMOJİLE

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hulusi Atmaca, fast food ve şekerden uzak durulması gerektiğini açıkladı. Türkiye’de fazla kilolu ve obezlerin oranının yüksek olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Atmaca, yaşam tarzları ile ilgili bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini bildirdi. Doç. Dr. Atmaca, şöyle devam etti: "Okul ders programlarında dengeli beslenme ve obeziteye yer verilmesi, sportif faaliyetler için okul ve şehrin imkanlar ölçüsünde uygun hale getirilmesi tehlikeye karşı alınacak en etkili yöntem."       

Star Gazetesi’nde de yer alan habere göre, Doç. Dr. Atmaca, çocukları fast food beslenmeden korumak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: “Okul kantinlerinde ve okul çevresinde fast food gıdalara yer verilmemesi, şekerli meşrubatlar yerine daha ucuz olan ayranın tercih edilmesi ve buraların birer manav dükkanını andıracak düzeyde meyve ve sebzelerle süslenmesi, aslında çok basit fakat çok etkili önlemlerdir. Elverdiği ölçüde bisiklet kulvarlarının eklenmesi, fiziksel aktivitemizi özendirecek önemli stratejilerdir. Obezite sorunuyla mücadelede hekimlerle birlikte, aile bireyleri, öğretmenler, şehir yöneticileri ve planlamacıları dahil edilmelidir. Bu sorun tek başına hekimlere havale edilecek bir hastalık olma hafifliğinden çıkartılmalıdır.”

İyilikgüzellik

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme