Çocuklarınız saç telini saklayın!

Dünya Hali
Emniyet Genel Müdürlüğü, aileleri tarafından kayıp başvurusu yapıldıktan sonra Türkiye genelinde aramaya başladığı 571 çocuğun kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını resmi internet sitesinde yayımlayara...
EMOJİLE

Emniyet Genel Müdürlüğü, aileleri tarafından kayıp başvurusu yapıldıktan sonra Türkiye genelinde aramaya başladığı 571 çocuğun kimlik bilgilerini ve fotoğraflarını resmi internet sitesinde yayımlayarak, kayıp çocukları tanıyanların güvenlik güçlerine bilgi vermesini istedi. Sitede, "Kayıp Şahıslar" başlığı altında açılan bölümde kayıpların bilgilerinin yanı sıra kayıp vakaların ilişkin istatistiki veriler de yer alıyor. Buna göre kayıp çocukların 205’ini erkekler 366’sını ise kızlar oluşturuyor. Türkiye genelinde en fazla çocuğun kaybolduğu il 42’si erkek, 71’i kız olmak üzere 113 çocuk ile İstanbul. İkinci en fazla kayıp bulunan Mersin’deki rakım 91. Bu illeri Hatay (29), Samsun (25), Antalya (18), Eskişehir (16), Kocaeli (15) ve Gaziantep (13) izliyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nın ülke genelinde aradığı 571 çocuk arasında aynı ad ve soyadı taşıyan iki kız çocuğu da bulunuyor. İzmir Konak doğumlu 16 yaşındaki Gamze Ay, geçen 13 Mart’ta Manisa’da kaybolmuş. 14 yaşındaki Erdemli doğumlu Gamze Ay ise 21 Eylül’de Mersin’de kaybolmuş.

SAÇ TELİNİ SAKLAYIN
Bu arada kısa adı YAKAD olan ve kurulduğundan bu yana 20’den fazla kayıp vakasının çözülmesini sağlayan Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği, çocuk sahibi ailelerin kaybolma vakalarından önce almaları gereken önlemleri şöyle sıraladı:
 Daima çocuğunuzun en son fotoğrafı ve parmak izlerine sahip olun.
 Çocuğunuzun arkadaşlarını ve ailesini tanıyın. Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adres bilgilerini içeren bir defteriniz olsun.
 Çocuğunuza özel bir ID Kartı (kimlik kartı) yaratın ve o kartı devamlı taşıması için ikna edin.
 Çocuğunuzun DNA’sını belirleyecek bir şeyini (kan, saç teli gibi..) muhafaza edip, alındığı tarihi de unutmayın.

BU BAYRAM DA KUCAĞI BOŞ…
Kahramanmaraş’ta 2 yıl önce evlerinin önünde oynarken kaybolan 6 yaşındaki Mevlüt Boz’dan hâlâ haber yok. Anne Aysel Boz, "Bu bayram da gözlerim yollarda bekledim. Ama kucağım boş kaldı" diye gözyaşı döktü.

Sabah