Çin’de ikinci çocuğa onay verildi!

Dünya Hali
Şinhua haber ajansına göre, Komünist Parti Politbüro Daimi Komitesi, eşlerden birinin tek çocuklu bir aileden gelmesi halinde ikinci çocuğa izin verilmesine yönelik öneriyi kabul etti. İHA kaynaklı ha...
EMOJİLE

Şinhua haber ajansına göre, Komünist Parti Politbüro Daimi Komitesi, eşlerden birinin tek çocuklu bir aileden gelmesi halinde ikinci çocuğa izin verilmesine yönelik öneriyi kabul etti. İHA kaynaklı habere göre, daimi Komite, suçluların çalışma kamplarında “yeniden eğitim” yoluyla “ıslah edilmesine” yönelik programını da kaldırma kararı aldı. Bu öneriler, Kasım ayında toplanan Ulusal Kongre’de gündeme getirilmişti.

HER YIL 16 MİLYON BEBEK

1 milyar 350 milyon nüfuslu Çin’de her yıl ortalama 16 milyon bebek dünyaya geliyor. Tek çocuk politikasından kırsal kesimlerde yaşayanlar ve etnik azınlıklar muaf tutuluyordu. Çin’de kadın başına doğum oranı, 1.55. Bu oran, Çin’in komşuları Tayvan, Japonya ve Güney Kore’dekinden yüksek. Dünyada en yüksek doğurganlık oranı yüzde 7.06 ile Nijerya’da.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) yayımladığı kaynak kitap World Factbook 2013’e göre bu oran Türkiye’de 2.10, Çin’den sonra dünyanın büyük nüfusa sahip ikinci ülkesi Hindistan’da 2.55, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 2.06.