Çin’de Gıda Skandalı

Dünya Hali
Üretimde taklit ve skandallar ile sürekli gündeme gelen Çin’de yeni bir iddia daha. Gıda maddelerine yasak katkı maddeleri eklendikleri iddia edilen 2 bin kişiyi tutukladı. Düzenlenen operasyon ...
EMOJİLE

Üretimde taklit ve skandallar ile sürekli gündeme gelen Çin’de yeni bir iddia daha. Gıda maddelerine yasak katkı maddeleri eklendikleri iddia edilen 2 bin kişiyi tutukladı.

Düzenlenen operasyon kapsamında 5 bine yakın iş yeri ise kapatıldı. Medyaya yansıyan haberlerde Çin polisinin gıdaya yasaklanmış katkı maddelerinin eklendiği belirlenen bir dizi yeraltı işletmesine baskınlar düzenlediği.

Operasyonlar, Nisan ayında eti daha kırmızı göstererek yüksek fiyata satmak için boyaya benzer katkı maddeleri eklendiği iddiaları üzerine başlamıştı. Başlatılan soruşturmada ülke çapında altı milyona yakın iş yerinde arama yapıldı.

Cin Gıda Güvenliği Komisyonu yaptığı yazılı açıklamada, başlattıkları operasyon ve araştırmanın süreceğini, yasaları çiğnediği belirlenen kişilerin sert bir şekilde cezalandırılacağını duyurdu.

Ülkede gıda güvenliği standartlarıyla ilgili sorunlar, son yıllarda tüketicilerin güvenini ciddi şekilde sarsmıştı. En büyük güvensizlik yaratan sektör ise süt ürünleri sektörü olmuştu.

Çinli yetkililer 2008 yılında altı bebeğin ölümüne ve 300 bin çocuğun hastalanmasına yol açan sütte melamin bulunmuştu. Skandalın ardından ülkede üreticiler için katı yasalar çıkartılmıştı.

Cihan

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme