Dünya Hali

Çevre Bakanı: Suçluysam cezamı çekerim

En çok can kaybının verildiği TOKİ Konutları’ndan sorumlu tutulan Bakan Bayraktar, ‘Suçluysam cezamı çekerim’ dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ” Samsun’da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir,..

Çevre Bakanı: Suçluysam cezamı çekerim

En çok can kaybının verildiği TOKİ Konutları’ndan sorumlu tutulan Bakan Bayraktar, ‘Suçluysam cezamı çekerim’ dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ” Samsun’da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir” dedi.

Bayraktar, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile geldiği Samsun’da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından Kılıç ve Eroğlu ile TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.

Samsun’a ve Türk halkına başsağlığı dileyen Bayraktar, ”En önemli candır. 10 insanımızı kaybettik, bir de kaybımız var. Hiçbir şey bu canları geri getirmez. Hiçbir mazuriyet bu canların kaybını telafi etmez. Üzüntümüz sonsuzdur ve bu hususta ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Bayraktar, ”Beş insanımızı TOKİ konutlarında kaybettik. Bu bakımdan da son derece üzgünüz. Samsun’da bu selde yitirdiğimiz canlarımızın da sorumluluğu bizimdir, hükümetimizin, devletimizindir. Hiçbirisinin de sorumluluğundan kaçmıyoruz. Bir suçlu varsa, başta ben olmak üzere bir hatası olan varsa, herkes cezasını çekmelidir. Özellikle de suçlu aramak da yanlıştır. Varsa zaten bunu ortaya çıkaracağız” dedi.

Bulundukları yerde 2 bin 500 konut planlandığını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:

”1970 yılından beri burası konut alanı, elimde imar planları var. Neydi burada önceki binalar, derenin kenarında, derenin yatağındaydı. Biz onları kaldırdık, dereden çekme mesafesi 12 metre, çekme mesafesinde bunları yaptık. ÇED raporu da burada. ÇED ne demek, Çevresel Etki Değerleri. O gün ÇED raporu, zemin etüt raporu, imar planı, hepsi alınmıştır. Bundan sonra yukarıya doğru, Yılanlı Dere Vadisi’nde şu anda gecekondular var. Onları da değiştireceğiz. Dere yatağında gecekondular, kaçak yapılar var, onları da değiştireceğiz.”

”Burada gecekondulaşma, kaçak ve çarpık yapılaşma ortadan kaldırılmalıdır” diyen Bayraktar, şunları söyledi:

”Eskiden beri gelen İmar Kanunu’muzda olan bodrum katları iskanı konusunda belki bunu bir daha tekrar gözden geçirmemiz gerekecek. Bu bize bunu öğretti. Burada devletin, TOKİ’nin yaptığı imar yönünden, inşaat yönünden bir yanlışlık yoktur. TOKİ konutlarında bir hasar yoktur, su baskını, sel baskını vardır. Konutlarda ne bir kayma var, ne bir hasar var ne de bir yerinde kırılma dökülme var. Sadece baskın var. Bu bakımdan üzüntümüz sonsuzdur. Ne gerekiyorsa yapacağız, buradaki derenin ıslahı yönünden, derenin kenarındaki binaların kaldırılması yönünden. 850 yerde su baskını oldu, o bakımdan incelemelerimize devam edeceğiz.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 saatte bir bölgeden bilgi aldığını anlatan Bayraktar, ”Başbakanımız gerekli kaynağı da göndermiştir, göndermeye devam edecektir” diye konuştu.

Bakan Bayraktar, normal olarak 299 metreküp saniye olan yağışın 700’ün üzerine çıktığını vurgulayarak, ”Yani 500 yıllık bir afetten daha fazla bir afet olmuştur” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ”Samsun’da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, hasar gören iş yeri sayısı 333, imalatlarda kullanılan depoların adeti 138, 3 cami, 1 okul, 1 spor solunu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda” dedi.

Kılıç, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile geldiği Samsun’da, selin etkilediği alanlardaki incelemelerinin ardından TOKİ Kuzey Yıldızı konutları mevkisinde gazetecilere açıklama yaptı.

Sel felaketinin sebep olduğu hasarlara ilişkin bilgi veren Kılıç, ”Samsun’da doğal afetin neticesinde hasar gören konut sayısı 367, hasar gören iş yeri sayısı 333, imalatlarda kullanılan depoların adeti 138, 3 cami, 1 okul, 1 spor solunu ve çok sayıda köprü hasar görmüş durumda. Bütün bu hasarları ortadan kaldırmak, yaraları sarmak için gayretli çalışmalar yürütülüyor. İlk etapta Başbakanlık’tan Samsun Valiliği’ne 2.5 milyon lira intikal etti, bunun devamı gelecek. Hasar gören iş yerleri ve konutlarla ilgili tespitler devam ediyor. Şu an 845 hasar mahalli tespit edildi, 15 ayrı hasar ekibi tarafından. Bu 845 mahallin tamamına yönelik Valilik üzerinden gereken adımlar atılıyor, atılmaya devam edecek” diye konuştu.

”Yaşanan doğal afet olduğunda her türlü siyasi istismarın ötesine geçebilmek lazım” diyen Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bir doğal afet durumu söz konusu olduğunda doğal afeti siyasi istismara maruz bırakmak vicdanlarda çok daha büyük yaralar açmakta. Yaşanan acı apaçık ortada. 10 vatandaşımızı kaybetmiş olmamızın acısını başka hiçbir şeyle izah etmek de telafi etmek de mümkün değil. Samsun’da yürekler yangın yeri iken, bu yangın yerinin üzerine siyasi mülahazalarla dokunmak kesinlikle vicdani bir yaklaşım olmayacaktır. Bütün tedbirleri Başbakanımızın talimatları ve yerel imkanlar ve gerekler çerçevesinde almaya devam ediyoruz.”

Konu haline getirilen ve bir yönüyle istismara maruz bırakılan hususlardan birinin de bir süre önce şehit olan Umut Bulut ile ilgili olduğunu anlatan Bakan Kılıç, ”Ailesinin evi sel felaketinde hasar görmüştür. Bu etkinin ortadan kaldırılmasına yönelik talimatlar kati bir dille sayın Valimize ifade edilmiştir. Şehidimizin ailesine en kısa zamanda kalıcı olarak üzerlerine kaydedilmek üzere bir konut tahsisi gerçekleştirilecektir. Hiç kimsenin bu gibi acı zamanlarda başka acılarımızı istismar etmeyi düşünmemesi gerekir. Bu konuyu bir fırsata dönüştürmemesi gerekir” dedi.

Bütün önlemlerin alındığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

”Yılanlıdere Vadisi boyunca ileriye dönük olarak 40 yıllık çöp depolama alanı olmasından dolayı gelecekte başka doğal afet risklerinde benzer sıkıntıların ortaya çıkmaması için bir takım önemli talimatlar verdim, onların gerekleri yerine getirilecek.”

Bakan Kılıç, bazı kanunların da gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL