‘Cep’ler Niye Cep Yakıyor?

Dünya Hali
Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, Türkiye‘de sayısı 65 milyona yaklaşan cep telefonu abonelerinden alınan fahiş vergilerle dünya rekortmeni olmamızı yazdı. "Cep telefonu ile görüşmele...
EMOJİLE

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot, Türkiye‘de sayısı 65 milyona yaklaşan cep telefonu abonelerinden alınan fahiş vergilerle dünya rekortmeni olmamızı yazdı. "Cep telefonu ile görüşmeler niçin pahalı" diyen Kızılot, her ay ortalama yüzde 58 vergi ödeyen abonelerden yedi çeşit vergi alındığına dikkat çekerken, gülünç düşürücü vergi tablosonu da yayınladı…

Cep telefonu ile görüşmeler niçin pahalı

Bilin bakalım niçin? İsterseniz iki ipucu verelim.

“Benzin niçin pahalı?” diye sormuş ardından da “dünya rekoru” vergiler nedeniyle pahalı olduğunu, rakamlarla açıklamıştık.

“Otomobil niçin pahalı?” diye sormuş, ardından da “dünya rekoru” vergiler nedeniyle pahalı olduğunu, rakamlarla ve dünya örnekleriyle açıklamıştık.

Şimdi de bir başka soru;

“Cep telefonu ile görüşmeler niçin pahalı?” Evet.. Doğru tahmin ettiniz; “dünya rekoru” vergiler nedeniyle pahalı.

YEDİ ÇEŞİT VERGİ

Tablo-I’de de gördüğünüz gibi, değişik adlar altında 7 çeşit vergi ödeniyor.
Ayrıntıya gerek yok. İlk üçü yeter; yüzde 25 Özel İletişim Vergisi, yüzde 18 KDV ve yüzde 15 Hazine Payı. Oranları topladığınızda, yüzde 58 çıkıyor!.

YABANCI ÜLKELER
Tablo-II’de görüyorsunuz.

Cep telefonu ile yapılan görüşmelerden alınan vergiler sıralamasında, Türkiye’den sonra gelen iki ülke Uganda ve Zambia!…

Onlarda bile Türkiye’nin yarısı kadar vergi alınıyor.

 

 

 

 

 

 

 

AB ülkelerinde, cep telefonu ile yapılan görüşmelerde, sadece KDV alınıyor. Gelişmekte olan 50 ülkede, cep telefonu ile yapılan görüşmeler nedeniyle alınan vergilerin ortalaması ise yüzde 17 yani Türkiye’de alınan vergi 50 ülke ortalamasının üç katından fazla!..

2010 yılında, bazı vergilerde artış yapılması bekleniyor. Cep telefonundan alınan vergilere zam yapılmaya kalkışılırsa, “Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olma” tablosu ortaya çıkar.

 

Görüşmeler, internet üzerinden, voip yoluyla haberleşmeye kayar, mevcut vergiler kadarı da toplanamaz.

Mutlaka bir şey yapılacaksa, cep telefonu ile yapılan görüşmelerden alınan vergilere bindirim değil, indirim yapılmalı…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme