Dünya Hali

Çarşı-Pazara Bayram Erken Geldi

Birçok esnaf gece yarısına kadar bazıları ise sahura kadar mesai yapıyor. Konya’da bayram alışverişi denilince akla gelen ilk yer olan Aziziye Camii civarı, kahvecisinden, şekercisine, seyyar satıcısından kuruyemişçisine kadar birçok..

Çarşı-Pazara Bayram Erken Geldi

Birçok esnaf gece yarısına kadar bazıları ise sahura kadar mesai yapıyor.
Konya’da bayram alışverişi denilince akla gelen ilk yer olan Aziziye Camii civarı, kahvecisinden, şekercisine, seyyar satıcısından kuruyemişçisine kadar birçok esnaf bayram hareketliliği yaşıyor. Tatilin dokuz gün olması nedeniyle de ulaşım araçlarında da yoğunluk üst seviyeye çıktı. Birçok firma yolcuları için ek seferler düzenleyecek.

ŞEKER LOKUM GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Bayramların vazgeçilmez tatlarından şeker ve lokum tezgâhlardaki yerini çoktan aldı. Şeker ve lokum satışı yapan Ahmet Şahin isimli esnaf, "Bayram yaklaştıkça şeker ve lokum satışlarımız artıyor. Fiyatlarımızda afakî bir yükseliş yok. Şeker fiyatları 5 ile 25, lokum fiyatları ise 4 ile 15 TL arasında değişiyor." ifadelerini kullandı.

Vatandaşın alışverişini son günlere bıraktığını ve bu nedenle yoğunluğun arttığını dile getiren Ahmet Şahin, "Gece 24.00’e kadar çalışıyoruz. Son iki gün sabahı dahi bulabiliriz. Vatandaş orucunu açtıktan sonra tadına bakarak alışverişini yapmak istiyor. Aziziye Camii civarı Konya’nın Tahtakale’si konumunda. Özellikle bayram öncelerinde buradaki atmosfer çok farklı oluyor." diye konuştu.

YAZLIK AYAKKABI SATIŞLARI ARTTI

Bayramın gelmesine sadece birkaç gün kala iş yerini bayrama özel olarak hazırlayanlar arasında ayakkabıcılar da yer alıyor. İş yerlerini bayrama özel olarak hazırlayan esnaf, satışların hareketlendiğini dile getiriyor. Her bütçeye göre ayakkabı bulmanın mümkün olduğunu kaydeden esnaf Hasan Gürler, "İş yerimizde bayrama özel reyonlar hazırladık. Bayramın yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle yazlık ayakkabılar daha çok ilgi görüyor. Ayakkabı satışları da bayram yaklaştıkça artıyor. Marka olan, kaliteli ayakkabılar fiyatlarının biraz daha yüksek olmasına rağmen daha çok tercih ediliyor." şeklinde konuştu.

Ayakkabı fiyatları ile ilgili de değerlendirme yapan Hasan Gürüler, "Ayakkabı fiyatlarında bayrama özel indirimler yaptık. Bayan ayakkabılar 25-100 TL arasında değişirken, erkek ayakkabıları ise 50 TL’den başlayıp 400 TL’ye kadar çıkabiliyor. Bayramda en çok sevindirilmesi gereken çocuklar için hazırladığımız ayakkabıların fiyatları ise 15 ile 80 TL arasında değişiyor." dedi.

KOLONYA SATIŞLARI ARTTI

Bayramlarda misafirlere sunulan ve birçok çeşidi bulunan kolonya satışları da bayram öncesinde arttı. Mevlana Caddesi üzerinde bulunan iş yerlerinde 1936 yılından bu yana kolonya satışı yaptıklarını belirten Hasan Uslugil, "Kolonya, bayramlarda şekerle birlikte sunulur. Yaklaşık 75 yıldan bu yana burada kolonya satışı yapıyoruz. Kolonya satışları yeni yeni artmaya başladı. Ama bayrama son iki gün kala burada öğlen saatlerinde kuyruk oluşuyor. Özellikle arife günü, müşterilerimizin isteklerini yetiştirmekte zorlanıyoruz. Ramazan ayının bereketini görüyoruz." diye konuştu.

BERBERLER SAHURA KADAR HİZMET VERİYOR

Diğer taraftan yaklaşan bayram öncesi birçok vatandaş da bayram tıraşı olmak için kuaförlerin ve berberlerin yolunu tutuyor. İftardan sonra artan müşterilerin talebini karşılamak isteyen birçok esnaf sahura kadar mesai yapıyor. Abdurrahman Sorgun isimli işletmeci, berber ve kuaförlerde de hareketliliğin başladığını söyledi. İftarın ardından talebi karşılamak için sahura kadar çalıştıklarını kaydeden Abdurrahman Sorgun, "Her bayram öncesi bizim işlerimiz de hareketleniyor. Şu anda müşterilerimizin yoğun talebi var. Yola gidecek olanlar başta olmak üzere talep doğrultusunda sahura kadar mesai yapıyoruz. Bayrama kadar bu hareketlilik devam edecek. Saç kesimi 10 TL, sakal 5 TL, saç-sakal 15 TL" dedi.

CİHAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL