Dünya Hali

Buzullar Eriyor Yavrular Ölüyor

ABD’de yapılan bir araştırmanın raporuna göre, kutup ayılarının yavrularının, anneleriyle birlikte buzullara ulaşmak için daha fazla yüzmek zorunda kaldığı, bunun, uzun mesafe yüzmeye alışık olmayan yavrular arasında ölüm oranını artırdığının..

Buzullar Eriyor Yavrular Ölüyor

ABD’de yapılan bir araştırmanın raporuna göre, kutup ayılarının yavrularının, anneleriyle birlikte buzullara ulaşmak için daha fazla yüzmek zorunda kaldığı, bunun, uzun mesafe yüzmeye alışık olmayan yavrular arasında ölüm oranını artırdığının gözlendiği belirtildi.

Araştırma çerçevesinde, GPS cihazı takılan 68 dişi kutup ayısı, yüzdükleri mesafelerin tespiti amacıyla 2004 ile 2009 yılları arasında 6 yıl boyunca uydu yoluyla izlendi.

Bu süre içinde yavruları olan ve uzun mesafe yüzen 11 dişi kutup ayısından 5’inin bu yüzüşler sırasında yavrularını kaybettiği, bunun da yüzde 45’lik bir ölüm oranını temsil ettiği ifade edildi.

Araştırmacılar, iklim değişikliğinin "buzulları kutup ayılarının ayaklarının altından çekerek, bu hayvanların yiyecek ve doğal yaşam alanı bulmak için daha uzun mesafeler yüzmeye zorladığını" belirtiyorlar.

Haber Türk

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL