Bu kadar da olmaz dedirten asılsız çağrılar: ‘Acılı kebap gönder yoksa…”

Dünya Hali
Muş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine yapılan ve sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açan asılsız ihbarlar şaşkınlık içerisinde bırakıyor. Acil durumlarda hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için hizm...
EMOJİLE

Muş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine yapılan ve sağlık hizmetlerinin aksamasına yol açan asılsız ihbarlar şaşkınlık içerisinde bırakıyor.

Acil durumlarda hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet sunan Muş 112 Acil Komuta Kontrol Merkezine gelen asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar, hem sistemi hem de görevlileri boş yere meşgul ediyor.

Merkeze ‘ ‘Eşim 10. ayını bitirdi halen doğum yapmadı’ , ‘Acılı kebap gönderin yoksa kalp krizi geçireceğim’ , ‘Köpek öldü ambulans gönderin’, ‘Kediye araba çarptı, yavrularına ne olacak?’ , ‘Elektrik arızam var giderebilir misiniz?’, ‘Dağda çobanım, kurt geldi, kontörüm yok köye haber verin’ gibi asılsız çağrılar yapılıyor.

‘Asılsız çağrılar tehdit ediyor’

İl Ambulans Servisi Başhekimi Gülşah Kaya, yaptığı açıklamada, merkeze günde 3 bin çağrı geldiğini, bunların yüzde 90’ının asılsız olduğunu söyledi.

Her gün farklı asılsız ihbarlarla karşılaştıklarını anlatan Kaya, şunları belirtti:

‘Bize gelen asılsız çağrılar belki de yakınlarınızın hayatını tehdit ediyor. Vakalara ulaşmamız gecikiyor. Her gün farklı asılsız ihbarlarla uğraşıyoruz. Asılsız ihbarların cezai bir yaptırımı olacağını insanlara belirttiğimiz halde maalesef ısrarla aramaya devam ediyorlar. İnsanımıza daha hızlı hizmet yapmayı engelliyorlar. Kul hakkına giriyorlar. Gelen asılsız çağrılar bizi çok zor durumda bırakıyor. Bunun için biraz vatandaşlarımızın duyarlı olmasını istiyoruz.’

‘Çocuklarımızın ellerine telefonlarımızı vermeyelim’

Komuta merkezinde 7 yıldır görev yapan Acil Tıp Teknisyeni (ATT) Hülya Turan, asılsız çağrıların kendilerini yorduğunu dile getirdi.

İnsanların hayatına bire bir acil müdahalede bulunan bir birim olduklarını vurgulayan Turan, şu değerlendirmede bulundu:

‘Trafik kazaları, ateşli çocuklar, doğum, kalp krizleri vakaları bizim için çok önemli. Gereksiz vakalar için ambulans talebinde bulunuyorlar. Bazen arayıp uçak ambulans istiyorlar. Bu da 112’yi meşgul ediyor. Maalesef gereksiz çağrılardan dolayı, bazen acil vakalar aradıklarında bize ulaşamıyorlar. Buradan bütün anne ve babalara seslenmek istiyorum. Özellikle çocuklarımızın ellerine telefonlarımızı vermeyelim. Kadın olduğumuz için özellikle arıyorlar, gençler rahatsız ediyor. Vatandaşlarımız biraz duyarlı olursa bizim de işimiz kolaylaşır ve daha iyi bir hizmet verebiliriz.’

Muş Valisi Seddar Yavuz da sılsız ihbarın cezasının 250 lira olduğunu bildirdi.