Bosna’da Sel Alarmı

Dünya Hali
Bosna-Hersek’te başta Saraybosna olmak üzere ülkenin orta ve kuzeyinde kar, Hersek bölgesinin bulunduğu güney kesimde ise yağmur etkili oluyor. Hersek’ten geçen Neretva Nehri’nde, bö...
EMOJİLE

Bosna-Hersek’te başta Saraybosna olmak üzere ülkenin orta ve kuzeyinde kar, Hersek bölgesinin bulunduğu güney kesimde ise yağmur etkili oluyor.

Hersek’ten geçen Neretva Nehri’nde, bölgede iki gündür etkili yağışların ardından su seviyesinin yükseldiği, Hutovo, Ravno ve Neum kentlerinde, sel tehlikesine karşı ekiplerin hazırlık yaptığı öğrenildi.

Bosna-Hersek Federasyonu’nun resmi haber ajansı FENA’nın verdiği haberde, Hersek bölgesindeki Hutovo, Ravno, Neum ve Çaplyina’da sel tehlikesi olduğu belirtildi.

Hersek bölgesindeki Hutovo ile Ravno’yu bağlayan karayolunun, su baskını yüzünden trafiğe kapandığı ifade edilen haberde, Blagay’da Sarı Saltuk tekkesinin bulunduğu yerden çıkan Buna Nehri’nin de debisinin yükseldiği, Mostar’dan bu bölgeye giden karayolunda trafiğin güçlükle sağlandığı kaydedildi.

Neretva Nehri’nin bir süre önce taşması sonucu yaklaşık 700 evin sular altında kaldığı Hırvatistan’ın Metkoviç kasabasında da, bu sabah itibariyle nehrin debisinin yeniden yükseldiği açıklandı. Açıklamada, Neretva Nehri’nin su seviyesinin yükselmeye devam ettiği ve halkın tedbirli olması istendi.

Hırvatistan’ın Kostaynica kasabasından geçen Una Nehri’nin de debisinin yükselmeye başladığı ve sel tehlikesine karşı nehir kenarlarında yaşayan halkın evlerini terk ettiği öğrenildi.

Sava Nehri’nin de su seviyesinin yükselmesi yüzünden Hırvatistan’ın Slavonski Brod kentinde taşkın tehlikesine karşı tedbirler alındığı bildirildi.

Bir süre önce Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ ve Sırbistan’da aşırı yağışların ardından nehirlerin taşmasıyla birçok yerleşim birimi ve binlerce dönüm tarım arazisi sular altında kalmıştı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme