Boş pille gelen büyük tehlike

Dünya Hali
Saatlerde ya da benzer cihazlarda kullanılan "düğme pillerinizi" değiştirdiğinizde, eski pilleri ne yaptığınıza dikkat edin; aksi takdirde çocuklarınızın sağlığını tehlikeye sokabilirsiniz. ...
EMOJİLE

Saatlerde ya da benzer cihazlarda kullanılan "düğme pillerinizi" değiştirdiğinizde, eski pilleri ne yaptığınıza dikkat edin; aksi takdirde çocuklarınızın sağlığını tehlikeye sokabilirsiniz. Hem de aklınıza bile gelmeyecek bir şekilde…

Amerika’da yayınlanan tıp dergisi Pediatrics’te yayınlanan yeni bir araştırmaya göre 1990-2009 yılları arasında acil servislere bu tarz pilleri yutmuş ya da burun veya kulaklarına sokmuş 65.000’in üzerinde çocuk getirilmiş. Getirilen çocukların ortalama yaşı 3,9 ve yüzde 60’ı erkek.

İlk bakışta "çocuktur, yapar" dedirtse de bu durum düşünüldüğünden çok daha ciddi bir tehlike oluşturuyor çünkü bu piller, yutuldukları zaman çocuğun boğazında delik açmaya yetecek güçte bir akım oluşturabiliyorlar. Bu durumun anlaşılması da uzun zaman alabiliyor. Pillerdeki asidin yarattığı tehlike de cabası. İşin daha da kötüsü, içinden çıkarıldığı cihaza enerji sağlayamayacak kadar boşalmış bir pil bile bu sorunlara yol açabiliyor.

Çocukların şeker sanıp yuttuğu bu minik ve parlak güç kaynaklarını çıkarmak için bazen ameliyat bile gerekebiliyor. Ameliyatlık durumlar, acil servis vakalarının yüzde 8’ini oluşturuyor.

Araştırmacılar bu sorunun önüne geçmenin çok kolay olduğunu söylüyorlar: "Cihazlarınızın pil yuvalarını çocukların açamayacağı hale getirin ve eski pillerinizi en kısa sürede uygun bir biçimde atın."

chip online