Bir Yılda Bin 43 Çocuk Anne

Dünya Hali
Veysel Koç’un haberi Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin verileri, 1 Ocak ile 9 Aralık 2010 arasında doğum yapan 18 bin kadından bin 43’ünün 18 yaşından küçük ...
EMOJİLE

Veysel Koç’un haberi

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin verileri, 1 Ocak ile 9 Aralık 2010 arasında doğum yapan 18 bin kadından bin 43’ünün 18 yaşından küçük olduğunu ortaya çıkardı. Doğum yapan çocuklardan 84’ünün 12-15 yaşları arasında, 959’unun ise 16- 18 yaş arasında olduğu bildirildi. Hastanede doğum yapan 18 yaş altındaki kız çocuklarının yakınları, hastane yetkilileri tarafından güvenlik güçlerine bildiriliyor. Ancak aileler savcılığa sevk edilmek ve ifade vermek istemedikleri için, özellikle kırsal kesimlerde kayıt dışı doğumların sayısı artıyor. Diğer yandan erken yaşta doğum yapanların çoğunun yeşil kartlı ve akraba evliliği yapan kişiler olduğu belirtiliyor.

 

Diyarbakır’daki genç annelerden biri olan 16 yaşındaki Y.A. halasının oğlu ile evlenerek hamile kalmış. Sağlıklı bir erkek çocuk dünyaya getiren Y.A. halasının oğluyla kendi rızasıyla evlendiğini ve şikâyetçi olmadığını söyledi. İfadeleri alınan Y.A.’nın anne ve babası ise kızlarının yaşının gerçekte büyük olduğunu ancak nüfusa geç kaydedildiğini öne sürdü. Dr. Deniz Balsak, "Erken gebelik, anne sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. 12- 15 yaş arasındaki anne adaylarının genital sistemleri gelişimini tamamlamadığından, doğumlar yüksek oranda enfeksiyon riski taşıyor. Anne adayı henüz çocuk olduğu ve kemik gelişimini tamamlamadığı içinse hamile kaldığında aldığı besinleri bebeğiyle paylaşmak durumunda kalıyor. Bu da hem bebeğin hem de annenin yeterli derecede beslenmesini engelliyor" dedi.

 

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme