Dünya Hali

“Bir Çomak da Ben Sokayım”

Ergenekon davası gizli tanığı "Poyraz", "Neden gizli tanık oldun?" sorusuna, "Madem bizi kandırdın, ‘bir çomak da ben sokayım’ istedim" cevabını verdi. Birinci "Ergenekon" davasında dinlenilen gizli tanık "Poyraz", "Neden gizli..

“Bir Çomak da Ben Sokayım”

Ergenekon davası gizli tanığı "Poyraz", "Neden gizli tanık oldun?" sorusuna, "Madem bizi kandırdın, ‘bir çomak da ben sokayım’ istedim" cevabını verdi.

Birinci "Ergenekon" davasında dinlenilen gizli tanık "Poyraz", "Neden gizli tanık oldun?" sorusuna, "Hani milliyetçilik vardı, vatan millet Sakarya’ydı. Madem bizi kandırdın (Veli Küçük), ‘bir çomak da ben sokayım’ diyerek gizli tanık oldum" cevabını verdi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, ikinci "Ergenekon" davasında tutuklu yargılanan Tuncay Özkan’da bulunan bazı notlara dayanarak gizli tanık Poyraz’a sorular yöneltti.

Bazı kurşunlama ve cinayet olaylarına karıştığı belirtilen kişilerin isimlerini okuyan Özese’nin, "Bu kişiler adam vurma işi yaparlar mıydı? Tam olarak görevleri neydi?" diye sorduğu gizli tanık, Sedat Peker ve Alaattin Çakıcı’nın yanında çalışan kişilerin, kendilerine ne iş verilirse onu yaptıklarını söyledi.

Başkan Özese’nin "Sedat Peker, Mehmet Ağar’ı tanır mıydı?" sorusu üzerine gizli tanık, "Bilemem ama Özer Çiller’i çok iyi tanırdı. Özer Çiller, Sedat Peker’i arayarak, ‘şu kişi kazanacak’ dediğinde, Peker’in araya girmesiyle Çiller’in istediği kişi DYP il, ilçe yönetimine gelirdi" diye konuştu.

Gizli tanık, davanın tutuksuz sanıklarından "Drej Ali" lakaplı Ali Yasak’ın da İbrahim Tatlıses’in korumalığını yaptığını ileri sürerek, fazla para alınca Tatlıses’in Kürşat Yılmaz’a gittiğini savundu. Gizli tanık, "Kürşat Yılmaz yüzde 40’a çıkınca Tatlıses, Sedat Peker’e gitti. Yüzde 60 vermeye başladı" iddialarında bulundu.

Gizli tanık, Özese’nin sorusu üzerine, Sedat Peker’in her olayından sonra Veli Küçük’ün yanına uğradığını ifade ederek, "Devlet, emniyet tarafından sıkıştığı, takıştığı dönemde Veli Küçük’ün yanına konuşmaya giderdi" diye konuştu.

Poyraz, tutuklu sanık Osman Yıldırım’ın gayrimeşru alemde "Jİ TEM’ci Osman" diye tanındığını, lakabının da "Hacı" olduğunu anlattı.

Gizli tanık, Sedat Peker’in çürük raporu alarak askerlik yapmamasına ilişkin bir soruya da, "Çürük raporu işini bağlattıran benim. Alaattin Çakıcı’nın yanında kalırken yazıhaneye gelen Celal astsubayla konuştum. Peker’in işini bağladı. Sonra Celal astsubay Peker’in adamı oldu" şeklinde konuştu.

Başkan Özese’nin, neden gizli tanık olduğuna ilişkin soruya da gizli tanık, İzmir’den gelerek kendisinin ifade verdiğini belirterek, "Doğu Perinçek’i hiç sevmem. Yalçın Küçük ‘selam Kürdistan’ diyor. Veli amca demek bizi başka oynattı, el alemi başka. Hani milliyetçilik vardı, vatan millet Sakarya’ydı. Madem bizi kandırdın, ‘bir çomak da ben sokayım’ diyerek gizli tanık oldum" dedi.

SEDAT PEKER: ESTETİK YAPTIRMADIM

Gizli tanığın kendisiyle ilgili beyanlarının ardından söz alan Sedat Peker de, 13 yaşında boks yapmaya başladığını, Fenerbahçe’nin yıldızlarında lisanslı boksör adayı olduğunu ifade ederek, şunları anlattı:

"Benim vücudum, karnım, boynum kesik içinde. Estetik yaptırmadım. Benim psikolojim iyi değil. 8 yıldır antidepresan kullanıyorum. Cezaevi psikologuyla görüşüyorum. Savcıdan özel izin alarak dışarıya psikiyatrist getirttim. Cezevindeki hoparlörü söktüm. Yeniden taktılar. Tekrar söktüm. Hiç bir ses istemediğim için bir daha takmadılar. Benim psikolojik ruh halim bu."

Peker, askerlikten çürük raporu almasına ilişkin olarak da, 10 kişilik bir heyetin karşısına çıktığını, uzmanlar tarafından rapor verildiğini anlattı.

Mahkeme heyeti, gizli tanığa soru yöneltme işlemi bitince duruşmaya ara verdi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL