Beyninin Üçte Biri Yok

Dünya Hali
iyarbakır Yenişehir ilçesi Dokuzçelik Mahallesi’nde oturan Koyun ailesinin 5 çocuğundan biri olan Zahit Koyun, ailesinin sevgisi ile hayata tutunmaya çalışıyor. Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Yrd...
EMOJİLE

iyarbakır Yenişehir ilçesi Dokuzçelik Mahallesi’nde oturan Koyun ailesinin 5 çocuğundan biri olan Zahit Koyun, ailesinin sevgisi ile hayata tutunmaya çalışıyor.

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ömer Rahmanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Koyun’un beynin sol tarafında anomali denilen bir boşluğun bulunduğunu, ana rahminde beyin oluşurken, beyinde boşluk meydana geldiğini, bu boşluğun da beyin omurilik sıvısının doldurduğunu söyledi.

Bu nedenle Koyun’da kol ve bacakta felç oluşabildiğini kaydeden Rahmanlı, şöyle konuştu:

”Beyinde üçte biri yok. Bu çok sık rastlanan bir durum değil. Sol tarafta boşluk olduğu için sağ tarafta felçler görülebilir. Tedavisi mümkün değil. Beyin ile ilgili ameliyat yapılamaz ancak şikayetlere yönelik tedaviler yapılabilir. Epilepsi ve baş ağrısına da neden olur. Dünyada görülme sıklığı binde 3 ila 5’dir. arasındadır.”

Koyun’un babası Süleyman Koyun da önce Zahit’e tam teşhis 2009 yılında koyulduğunu, oğlunu tek başına bırakamadıklarını, başının bir yere değmesi veya top çarpması durumunda hayati tehlikesinin olabileceğini söyledi.

18 yıl boyunca hep oğlunun hastalığıyla mücadele ettiklerini kaydeden Koyun, bugüne kadar kendi imkanlarıyla oğlunu iyileştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Tedavisi için her şeyi yapmaya hazır olduklarını anlatan Koyun, ”Bize dediler ki ‘ne yapsanız da iyileşemez’. Bize 2-3 yaşından sonra böyle hastaların öldüğünü, Zahit’in yaşamasının da mucize olduğunu söylediler. Bizim mücadelemizle elimizden geldiğince ona destek oluyoruz. Yeterki çocuğum rahat yaşasın” diye konuştu.

Oğlunun beyninin üçte birinin olmadığını öğrendiklerinde birkaç ay boyunca büyük bir şok yaşadıklarını bildiren Koyun, Zahit’in durumunu öğrendiğinde çok perişan olduğunu, kendilerine sürekli ”ben ölecek miyim?” diye sorduğunu dile getirdi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme