Beyni Ölümsüz Kılmak Mümkün Olacak

Dünya Hali
Yirminci yüzyıla girerken John Elfreth Watkins adında Amerikalı bir mühendis, 100 yıl sonra günlük hayatta nelerin değişeceği ile ilgili 29 öngörüde bulunmuştu. Döneminde yaşayanlar için kulağa bir ha...
EMOJİLE

Yirminci yüzyıla girerken John Elfreth Watkins adında Amerikalı bir mühendis, 100 yıl sonra günlük hayatta nelerin değişeceği ile ilgili 29 öngörüde bulunmuştu. Döneminde yaşayanlar için kulağa bir hayli uçuk gelen "kablosuz telefonlar tüm dünyaya yayılacak", "herhangi bir uzaklıktan fotoğraflar çekilebilecek ve dünyadaki en çarpıcı olayların fotoğrafları bir saat içinde yayınlanacak" gibi tahminleri bugün gerçeğe dönüştü. BBC de okurlarına, tıpkı Watkins gibi bugün olması zor gibi gözüken ancak 2112’de günlük hayatımızın bir parçası olabilecek olaylarla ilgili tahminleri için bahisleri açtı.

Gelecek bilimci Ian Pearson’un ve Patrick Tucker’ın yorumlarıyla, işte gerçekleşmesi muhtemel bazı öngörüler:

NÜFUS 10 MİLYARI GEÇECEK
 
1-Yeni çiftçilik alanları okyanuslar olacak, üstelik sadece balık için değil: Gerçekleşme ihtimali yüzde 100. 2112’de dünyanın beslemesi gereken nüfus 10 milyarı geçecek. Okyanus suyundan içme suyu, yosunlardan da enerji elde edilebilir.

2-Düşünceyle iletişim kurabileceğiz: Gerçekleşme ihtimali yüzde 100. Bir düşünceyi bir beyinden diğerine aktarmak zor olmayacak.

BEYNİ ÖLÜMSÜZ KILMAK MÜMKÜN
 
3-Genetik bilimi ve elektronik mühendisliği sayesinde ölümsüz "akıllı" insanlar yaratabileceğiz: Gerçekleşme ihtimali yüzde 90. Genetik, ömrümüzü uzatacak, elektronik teknolojiyle de beyni ölümsüz kılmak mümkün.

4-Ticarete açılacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. Özellikle doğal kaynakları yüzünden Arktik bölgesinin talan edilmesi daha yüksek bir olasılık. Antarktika doğa parkı olarak kalabilir. Ancak kazma vurulmamış kıtanın ticarete açılması için büyük baskı olacağı kesin.

ELEKTRONİK PARA YAYGINLAŞMAYA BAŞLAYACAK
 
5-Bütün dünyada tek bir para birimi geçerli olacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. Daha şimdiden internet üzerinden elektronik para yaygınlaşmaya başladı bile. Gelecekte yerel para birimleri ortadan kalkmasa da tüm dünyada geçerli elektronik bir para birimi olabilir.

6-Hepimiz beynimizin daha hızlı çalışmasını sağlayacak bilgisayarlara bağlanacağız: Gerçekleşme ihtimali yüzde 100. Bunun 2050’de yaygınlaşarak 2075’den itibaren gelişmiş ülkelerde çoğu insanın bilgisayarlarla beyinlerinin aktivitelerini arttıracağını bekleyebiliriz.

NANOROBOTLAR VÜCUDUMUZUN İÇİNDE HÜCRELERİ İYİLEŞTİRECEK
 
7-Nanorobotlar vücudumuzun içinde hücreleri iyileştirerek hafızamızı kayda alacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 70. Nanoteknoloji yeni gelişen bir alan olduğu için nanorobotlar henüz bir hayal ürünü. Ancak teorik olarak gerçekleşmesi mümkün

8-Nükleer füzyon teknolojisini keşfetmiş olacağız: Gerçekleşme ihtimali yüzde 100. Atomların bölünmesi yerine iki atom parçacığın birleştirilmesinden nükleer enerji elde edilmesinin sırrı büyük ihtimalle çözülecek.

DÜNYADA YANLIZCA ÜÇ DİL KONUŞULACAK
 
9-Dünyada yalnızca üç dil konuşulacak; İngilizce, İspanyolca ve Çince: Gerçekleşme İhtimali yüzde 80. Almanca, Türkçe veya Arapçanın pabucu dama atılmasa da herkes bu üç dilden birini mutlaka konuşacak.

10-Dünyanın yüzde 80’inde eşcinsel evlilikler yasal olacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. Gelişmiş ülkeler için kaçınılmaz, ancak yoğun dini baskıların olduğu bölgeler için kesin bir şey söylemek zor.

11-California başta olmak üzere ABD’deki eyaletler bağımsızlığını ilan edecek: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. California’da böyle bir hareket mevcut, doğuda da bazı eyaletlerin bağımsızlık istemesi uzak ihtimal değil.

UZAY ASANSÖRLERİ
 
12-Uzay asansörleri ucuz uzay yolculuğuna imkanı tanıyacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. İlk uzay asansörlerinin inşa edilmiş olacağına kuşku yok. Ancak ucuz olması ve turizme açılması ayrı bir mesele…

13-Kadınlar yapay döllenmeyle hamile kalacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 50. Yapay döllenmeye rağbet, özellikle genetik hastalıkları önceden tesbit etme olasılığını sağladığı için artabilir.

14-Artık doğa, müzede sergilenecek, doğal yaşam alanlarının hepsi yıkılmış olacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 20. Her gün yeni bir türün yok olduğu dünyada eğilim bu yönde.

15-Çöller tropik orman haline gelecek: Gerçekleşme ihtimali yüzde 70. Çöllerin yeşilleştirilmesi üzerine araştırmalar var ve gelişme sağlanması halinde bu mümkün.

EVLİLİĞİN YERİNİ YILLIK SÖZLEŞMELER ALACAK
 
16-Evliliğin yerini yıllık sözleşmeler alacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 80. 20’sinde evlenen bir çiftin ömrünün 70 ila 80 senesini birlikte geçirmesi büyük bir bağlılık gerektiriyor. Geleneksel evlilikten farklı türde evlilik biçiminin ortaya çıkması çok olası.
 

17-Ulus devletler yok olacak, yerini tek bir dünya hükümeti alacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 20. Bunun tersini de düşünebilirsiniz: Bazı zengin vatandaşlar yeni teknolojilerle uluslararası sularda kendi yarı-egemen devletlerini kurabilir.

18-Gelişmiş ülkelerde savaş uzaktan kumandayla yapılacak: Gerçekleşme ihtimali yüzde 50. Umarız savaş tedavülden kalkar…

BBC TÜRKÇE

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme