Bebeğinize Zorla Yemek Yedirmeyin

Dünya Hali
Bu dönemde onunla yumuşak konuşmalı ve ani tepkilerden uzak durmalısınız. En önemlisi de bebeğinizi yemek yemesi için sakın zorlamayın! Uzmanlar, çocukların bedenen, zihnen ve ruhen sağlıklı olabilmes...
EMOJİLE

Bu dönemde onunla yumuşak konuşmalı ve ani tepkilerden uzak durmalısınız. En önemlisi de bebeğinizi yemek yemesi için sakın zorlamayın!

Uzmanlar, çocukların bedenen, zihnen ve ruhen sağlıklı olabilmesi için ilk bir senenin çok önemli olduğunu söylüyor.

Her bebeğin gelişiminin aynı olmadığını belirten Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Coşkun ilk bir yılda bebeğin gelişimi, bakımı ve beslenmesiyle ilgili dikkat edilmesi gereken temel noktaları anlattı: İlk bir yılda, çocuğun ruhsal durumu, sizin ruhsal durumunuzu yansıtır.

Siz mutluysanız çocuğunuz da mutlu olur. Çocukla çok yumuşak ve tatlı tatlı konuşmwak gerekir. Ani tepkiler vermek onu ürkütüp şaşırtır. Her durum karşısında mümkün olduğunca soğukkanlı davranmak gerekir.

AYAKKABI GEREKSİZ

Bir yaşına kadar yorgan, iki yaşına kadar da yastık kullanmamak gerekir. Bebeğin yatağı sert, çarşafı gergin serilmiş olmalıdır. Üstüne, uygun kalınlıkta örtü örtmek gerekir ama bu örtü, bebek istediğinde itip açabileceği ağırlıkta olmalıdır.

Bebeklerin kıyafetleri yüzde 100 pamuklu kumaştan olmalıdır. Sentetik, yün ya da pamuk dışındaki giysiler, ciltlerinde tahrişe neden olabilir.

Bebek tam yürümeye başlamadan ayakkabı giydirmek gereksizdir. Çıplak ayakla basmak, bebeğin ayak kaslarının güçlenmesini sağlar. Yürümeye başladığında da yumuşak ayakkabı tercih edilmelidir.

AÇKEN BANYO YAPSIN

Yatmadan önce banyo yaptırmak bebeği rahatlatıp huzurlu uyumasını sağlar. Banyo; bebek açken yaptırılmalı ve bakımı tamamlanan bebek beslenip uyutulmalıdır.

İlk altı ay sadece anne sütü verilmelidir. Daha sonra ek gıdalara geçilebilir. Emzirme ise iki yaşına kadar sürdürülmelidir.

İnek sütü, bal, tuz, bakla, patlıcan ve baharatlar ilk yaşta verilmesi uygun olmayan gıdalardır. Elma, armut, patates, yoğurt ve pirinç ek gıdaya geçişte ilk tercih edilecek gıdalardır. Gıdalar önce sulu, sonra püre halinde ve en son pütürlü şekilde verilmelidir.

BESLENMEDE 3N-1N KURALI

Bebeği, yemesi için zorlamak yanlıştır. Bir yaş beslenmesinde 3N-1N kuralı vardır. Yani öğünde ne yeneceğine, öğünün nerede ve ne zaman yeneceğine ebeveyn, ne kadar yeneceğine ise çocuk karar verir.

Oyuncak alırken üzerindeki yaş sınırı dikkate alınmalıdır. Çünkü oyuncaklar, zihinsel gelişime yönelik tasarlanmış olduğu gibi bebeğin güvenliği de düşünülmüştür. Bir yaşındaki bebekler, her şeyi ağızlarına atarlar. Dolayısıyla küçük parçalar içeren oyuncak, bu yaş grubundaki bebeğe verilmez.

Sabah