Balık, kurbağa, tavuk embriyosunun gelişimi

Dünya Hali
Tavuk Embriyonik gelişim aşamaları Yumurta tavuk yumurtalıktan serbest bırakıldı kısa bir süre sonra, bu huni veya infundibulumu tarafından alınır. Erkek sperm infundibulumu kıvrımları içinde bulunur....
EMOJİLE

Tavuk

Embriyonik gelişim aşamaları

Yumurta tavuk yumurtalıktan serbest bırakıldı kısa bir süre sonra, bu huni veya infundibulumu tarafından alınır. Erkek sperm infundibulumu kıvrımları içinde bulunur. Yumurta infundibulumu tarafından alınır Kısa bir süre sonra, birçok sperm germinal disk başvurun, ama sadece bir germ ile birleştiriyor.Yumurtladı önce Böylece döllenme yaklaşık 24 saat oluşur. Döllenmiş germinal disk veya blastoderm, tavuk vücut (yaklaşık 107 sıcaklığını yaklaşık 24 saat harcıyor beri o F (42 C) yumurta tamamlanmış edilirken, embriyonik gelişim belirli aşamalarında bu süre içinde meydana gelir. Yaklaşık üç saat sonra döllenme yeni oluşan tek hücre bölünür ve iki hücre yapar. Ardından dört, sekiz, on altı, ve daha fazlası vardır.Yumurta sarısı üst yüzeyinde görülebilen küçük, beyazımsı nokta gruplandırılmış birçok hücre kalmayana kadar Hücre bölünmesi devam eder. Yumurta yaklaşık 80 koydu ve onun sıcaklığının altına düştüğünde zaman o F (27 C), hücre gelişimi durur. Sıradan sıcaklıklarda Soğutma embriyo öldürmez ve yumurta kuluçka yerleştirildiğinde yeniden gelişmeye başlar. 80 üzerindeki sıcaklıklarda yumurta tutulması o öncesinde inkübasyon F (27 C) bir zayıflama ve embriyo nihai ölüme yol açan bir yavaş büyüme neden olur. İnkübasyon sırasında çeşitli işlemler gerçekleşir. Bunlar ağırlıklı olarak solunum, boşaltım, beslenme ve koruma vardır. Extraembryonic membranlar (Şekil 8) Bu fonksiyonları mümkün kılmak embriyonun vücut dışında membranlar. Extraembryonic membranlar yolk kesesi, amniyon, allantoisi ve koryon vardır. Yolk kesesi sarısı yüzey üzerinde büyüyen bir doku tabakasıdır. Onun duvarları sindirir ve sarısı materyali emer özel bir doku ile kaplıdır. Amniyon renksiz bir sıvı ile dolu bir saydam bir kese olup. Amniyon ve amniyotik sıvı mekanik darbelere karşı koruma sağlamak ve gelişen embriyonun egzersiz için izin verir. Embriyo tarafından Solunum allantoisi ile mümkün olmaktadır. Allantoisi Kan damarları embriyo oksijen getirmek ve uzak karbondioksit alır. Allantoisi ayrıca idrar depolayan, embriyo tarafından gıda olarak kullanılan akı emer ve embriyonun yapısal ihtiyaçları için kabuk kalsiyum emer. Allantoisi civciv hava hücresi delen, ve kendi üzerinde nefes başladığında çalışması sona erer. Dördüncü bir membran (Şekil değildir. 8), koryon, amniyon ve yumurta sarısı kese her ikisi de çevreler. Başlangıçta koryon hiçbir belirgin işlevi vardır, ancak daha sonra Chorio-allantoisi membran oluşturmak için onunla allantoisi sigortalar. Bu extraembryonic membranların Yok civciv bir parçası haline gelir.

Embriyonik gelişme İNCELENMESİ
Sen gelişiminin çeşitli aşamalarında tavuk embriyo dış form okuyabilirsiniz.Dikkatle her gün bir yumurta açık kırarak yapabilirsiniz inkübasyon 3. veya 4. gün ile başlayarak, embriyo gelişimi birçok olayları gözlemlemek. Ve bu görüntü veya ek çalışma için embriyo korumak kolaydır.Başından itibaren inkübasyonun 4. gün erken embriyonik gelişim eğitim için, bütün bağlar bir dizi hazırlamak ve bir mikroskop altında gözlemlemek gerekir.Bu önemli ölçüde zaman gerektirir oldukça titiz bir işlemdir. Bu genç öğrenci veya 4-H üyesi tarafından teşebbüs edilmemelidir.

Onun embriyonik membranlar embriyonik kan damarları ile Yedi günlük embriyo. (Hafif Duval, AL Romanoff, Cornell Kırsal Okulu Broşürü, Eylül 1939 tarihinde güncellenmiştir.)

Kemik oluşumu ve büyümesi takas ve embriyo boyanarak incelenebilir. Bu süreç gelişmiş ve titiz teknikler, önemli zaman ve ekipman, ve bazı finansal sermaye gerektirir. Bu nedenle, takas ve embriyoların boyama sadece deneyimli bir kişinin gözetiminde gelişmiş öğrenci tarafından cazip olmalıdır. Eğer yukarıdaki yöntemlerden birini veya birkaçını alarak embriyonik gelişimin farklı aşamalarında incelemek için planlıyorsanız, bu amaç için yeterli yumurta inkübe ediniz.  Sen çıplak gözle bütün bunları görmek mümkün olmayacaktır. Ama sadece her gün bir yumurta kırma ve gözlemleyerek tarafından aşamalarında birçok belirleyebilir.

Civciv embriyo ve embriyonik membranlar pozisyonda ardına değişir.

Embriyo koruma. Ya bir yumurta kırıp ve her gün embriyo korumak, ya da sonraki gün yumurta ayarlayabilirsiniz ve tek seferde hepsini yapabilirsiniz.Öğrencilerin çoğu bir anda tüm aşamaları yaparken birkaç saat gerektirir çünkü, her gün bir yumurta yapmayı tercih ederler. Yumurta geniş ucunda hava hücresi, bir bölge içinde yavaşça yumurta bölün.Kabuk ve kabuk membranların uzaklıkta kabuğu üst kısmına künt cımbız kullanın ve yumurta kalanı embriyo ayırmak için. Tüm extraembryonic membranlar çıkarın ve küçük makas ile vücut duvarının yakınında göbek sapı sever. Güzel, temiz bir görünüm sağlamak için akan musluk suyu yavaşça ve iyice embriyo yıkayın. Özellikle embriyo gelişiminin erken dönemlerinde bu kaybetmek için dikkatli olun. Fotoğraf veya slayt yakın çekim yapmak istiyorsanız, küçük bir petri kabında veya benzeri kap içinde embriyo yerleştirin. Ardından embriyo korumak için, vidalı kapakları cam kavanozlarda formalin yüzde 10 çözeltisi (su 9parçaları ile yüzde 37 formaldehit 1 kısım) yerleştirin. Küçük bebek maması kavanoz bu amaç için mükemmel. Formalin hazırlamak için bir galon sürahi veya benzeri bir kap kullanın – bir metal kap asla kullanmayın. Ilgili bilgileri her kavanoz etiketleyin. Bu cins, çeşit, embriyo yaşı, tarihi ve benzeri bilgiler içerebilir.
Bütün bağlar Hazırlanıyor. inkübasyon sıfır ile dört gün arasında erken embriyonik gelişim embriyonun bütün bağlar hazırlanması ve bir mikroskop altında incelenerek edilebilir. Bu zor bir işlemdir, bu nedenle, rehberlik ve danışmanlık yapmak için deneyimli bir kişi ile düzenlemek gerekir.

Bütün bağlar hazırlanmasında ilk adım embriyonun gerçek şeklini korumak ve yapısında optik farklılıklar üreten veya mümkün sonraki tedavi bu farkı üretmek için yapım, bir embriyo, tamir ediyor. Civciv embriyo, akı ve sarısı kabuk taşındı kaldırıldı ve embriyo embriyo sabit önce yumurta akı ve sarısının ayrılmalıdır. Embriyonik gelişim erken aşamalarında çalışmak en zor olduğundan, bir 4 ile başlamalıdır – veya 5-günlükeski embriyo ve 1 günlük embriyo geri çalışır.

Gelişmekte olan civciv embriyosu ağırlığı ve şekil günlük değişiklikler, – bu durumda beyaz Leghorn içinde. (AL Romanoff, Cornell Kırsal Okulu Broşürü, Eylül 1939 tarihinde alınmıştır.) İllüstrasyon Copyright © 1998, Jill Hixon ve Illinois Üniversitesi. Aynı örnek olarak orijinal metin görünür, ama yakın ve daha renkli değil.

Embriyoların bütün bağlar hazırlamak istiyorum Gelişmiş öğrenciler gibi işlerde prosedürleri bulabilirsiniz Hayvan Micrology, Embriyoloji Omurgalı giriş ve Microscopal Tekniği El Kitabı
Takas ve embriyolar boyama. Kemik oluşumu ve civciv embriyolarının büyüme temizlemek ve embriyolarboyanarak incelenebilir. İlk embriyo sabitlenmelidir. Sonra, daha ben şeffaf yapılmış olduğundan, temizlenmesi gerekir. Son olarak, iskelet yapısı kolayca görülebilir, böylece bu tür alizarin kırmızı S gibi, bir renk ile lekelenmiş.Bütün bağlar hazırlanması için geçerli olduğu gibi, takas ve boyama gelişmiş teknikler gerektirir. Yani nitelikli bir kişinin gözetimi altında gelişmiş öğrenci dışında teşebbüs edilmemelidir. Embriyolar takas ve boyama için prosedürler gibi referanslar bulunabilir Embriyoloji Omurgalı giriş , Alizarin Red S ile Temizlendi Embryolarının İskelet boyanması , Alizarin Red S ve Erişkin veya Embriyonik Kemik ve Kıkırdak Farklılaşan için Toluidin Mavi veChick Kemik Gelişimi Embriyo . (Referans listesine bakınız.)

Embriyonik gelişmede önemli OLAYLAR

YUMURTA DÖŞEME ÖNCESİ

Gübreleme Bölümü ve canlı hücrelerin büyüme Özel fonksiyon grupları içine hücrelerin ayrılması

DÖŞEME VE KULUÇKA ARASINDA

Büyüme yok; aşamasında inaktif embriyonik hayatın

KULUÇKA SIRASINDA

BİRİNCİ GÜN:
16 saat – bir civciv embriyo benzerlik ilk işareti
18 saat – sindirim yolu Görünüm
20 saat – vertebral kolon Görünüm
21 saat – sinir sisteminin oluşumu başlangıcı
22 saat – baş oluşumu başlangıcı
23 saat – Kan adaların Görünüm – vitellin dolaşımı
24 saat – göz oluşumu başlangıcı

İKİNCİ GÜN:
23 saat – kalbin oluşumu başlangıcı
35 saat – kulağın oluşumu başlangıcı
42 saat – Kalp atmaya başlar

ÜÇÜNCÜ GÜN:
50 saat – amniyon oluşumu başlangıcı
60 saat – burun oluşumu başlangıcı
62 saat – bacaklar oluşumu başlangıcı
64 saat – kanat oluşumu başlangıcı
70 saat – allantoisi oluşumu başlangıcı

DÖRDÜNCÜ GÜN:
Dil oluşumu başlaması

BALIK

BALIKLAR

Solungaçları ile solunum yapan, vücut ısıları çevreye bağlı olarak değişen, soğuk kanlı, yürekleri çift gözlü, çoğunun vücudu pullu,genellikle yumurta ile üreyen, suda yaşayan omurgalı hayvanların genel adı. Bir kulakçık ve karıncıktan meydana gelen kalplerinde daima kirli kan bulunur. Kalpten çıkan kirli kan solungaçlarda temizlendiğinden, vücutta temiz kan dolaşır. Ağızdan alınan sun, solungaçlardan dışarı atılırken suda çözülmüş oksijen, osmozla kana verilir. Bu arada suda bulunan besinler ise yutulur. Köpek balıklarında su hem ağızdan hem de ilk solungaç yarığından alınır. Tuzlu su balıkları su içtikleri halde, tatlı su balıkları su içmezler. Gerekli su ihtiyaçlarını solungaç zarlarından osmozla alırlar.
Deniz balıkları içtikleri suyun tuzunu böbrekle değil, solungaçları ile ayırır. Balıklarda göğüs ve karın yüzgeçleri çift, sırt, kuyruk ve anal yüzgeçleri tektir. Balıkların harekette önemli rol oynayan değişik kuyruk tipleri mevcuttur. Çatallanmış kuyruk tipine “difiserk”, çatallı olup eşit parçalı olana “homoserk”, köpek balıklarında olduğu gibi çatalları eş olmayan kuyruk tipine de “heteroserk” denir.

Balıklar omurgalı canlılar içerisinde sayıca en fazla olanıdır. Çalışmalarda balık türünün 40.000 kadar olduğu söylenmektedir.Balıkların günümüzde sportif ve akvaryumdaki değeri yanında büyük bir protein kaynağı olması ticari değerini arttırmaktadır. Balıkların yeryüzündeki dağılımları o kadar geniştir ki, sıcak tropikal sularda, acı sularda, tatlı sularda,
ışığın ulaştığı dağ derelerinde veya insanların henüz ulaşamadığı oldukça karanlık ve derin sularda yaşayabilmektedir.

Üç türlü beslenme görülür. Herbivor (otçul), karnivor (etçil) ve omnivor (hem et hem de bitkisel besin yiyenler). Yalnız Çenelerinde değil, bütün ağız boşluklarında ve yutaklarında sıralanış ve şekil olarak birbirinden farklı birçok diş bulunur.Bu genelde beslenme şekillerine göredir. Bazılarında farinks (yutak) dişleri gelişmiştir. Yanlız Mersin balıklarında ve Demetsolungaçlılarda diş bulunmaz.

Balıklar nasıl yüzer?

Her balık vücudunun elastikiyeti cinslere bağlıdır. Mesela; yılan balığı vücudunu bir yılan gibi hareket ettirebilir. Bütün balıklar kuyruklarını her iki yana da hareket ettirebilir. Kuyruk her iki yana hareketi sırasında geri ve yandaki suyu iter.Suyun bu hareketlere olan tepkisi balığın ters yönde hareket etmesine sebep olur. Kuyruğun başka bir vazifesi de balığın
yana yatmasını önlemektir. Bunun yanı sıra hareket yönünde sabit kalmasını sağlar. Yüzgeçlerin açısının değiştirilmesi ile balık aşağı ve yukarı yüzebilir. Bu mekanizma ayrıca uçaklardaki gibi işler. Ön yüzgeçler hızı düzenleme yönünden fren etkisine sahiptir.

Balığın besin değeri:

Balık etinin besleme özelliği fazladır. Çünkü, kasaplık hayvan etine nazaran yağ oranı düşük, protein oranı yüksektir. Ayrıca vitamin bakımından da zengindir. Bilhassa A ve B vitaminleri fazladır. Balığın önemli diğer bir özelliği de fosfor bakımından zengin bir besin maddesi olmasıdır.

Balıklar :

• Solungaç solunumu yaparlar (Suda çözünmüş havanın oksijenini kullanırlar). • Yumurta ile çoğalırlar.
• Genellikle yavru bakımı görülmez.
• Dış döllenme görülür. (Döllenme olayı ana canlının vücudu dışında gerçekleşir).
• Gelişmeleri sırasında başkalaşım geçirmezler.
• Yavrularını sütle beslemezler.
• Kalpleri iki odacıklıdır.
• Kirli kan solungaçlarda temizlenir.
• Kalplerinde daima kirli kan bulunur, küçük kan dolaşımı görülmez.
• Vücutları pullarla kaplıdır.
• Soğukkanlı canlılardır.

KURBAĞALAR

Yaşadığı yerler: Suda, karada ve ağaçlarda. Avustralya ve çevre adaları hariç, bütün dünyaya yayılmışlardır.Özellikleri: Vücutları çıplak ve tıknazdır. Kuyrukları yoktur. Uzun araka bacakları zıplamaya elverişlidir. Erginleri akciğer, larvaları solungaç solunumu yapar.

Ömrü: 10-40 yıl. Çeşitleri: 2000 kadar türü bilinmektedir. Su kurbağası, kara kurbağası, göl kurbağası, ağaç kurbağası, petekli kurbağa, Amerikan öküz kurbağası meşhur türleridir.
Vücudu zıplamaya elverişli kuyruksuz amfibyumlara verilen genel ad. Amfibyum, suda ve karada yaşayan demektir.Üçgen biçimli kafaları, patlak gözleri vardır. Çoğunun üst çeneleri dişlidir. Ön bacakları dört, arka bacakları beş parmaklıdır. Çoğunlukla suda yaşayan türleri vardır. Boyları genellikle 7-15 cm arasında değişir. Burun delikleri çok öndedir ve bunları zar gibi bir kapakla istediği zaman kapatabilir. Ucu yapışkan dilleri uzun ve geriye doğru kıvrıktır.

İleriye hızla fırlatarak böcek avlarlar. Deri solunumları güçlüdür. Başlarının yanında balon gibi şişen ses keseleri vardır. Kurbağalar böcek, solucan ve sümüklü böcekleri severek yer. Kurbağalar işitmede en duyarlı canlılardandır. İşitme duyuları görme duyularından çok daha hassastır. Dış kulakları bulunmaz. Ancak hareket eden avlarını fark ederler.İnce ve çıplak derilerinde müküs ve zehir bezleri vardır. Müküs yapışkan bir sıvıdır. Vücudu su kaybına karşı korur.

Derilerindeki zehir tahriş edicidir.Yılan ve kuşlar zehirlerinden etkilenmez. Tehlike anında suya dalar. Kara kurbağaları gündüzleri gizlenir, gece avlanmaya çıkar. Erişkin kurbağaların hepsi akciğerleriyle solur ve suda yumurtlar. Nadir bazı türler yumurtalarını vücutları üzerinde taşır.Yumurtadan çıkan siyah renkli ve kuyruklu larvalarına “tetari” veya “iribaş” denir. Solungaç solunumu yapar, sudaki küçük bitki ve böceklerle beslenirler. Kendilerinden küçük tetarileri de yerler. Gelişme devrelerinde önce arka ayaklar, sonra ön ayaklar belirir. Kan dolaşımları balıklara çok benzer. Akciğerler gelişince solungaçlar kaybolur. Daha sonra kuyruk da körelir. Sudan karaya sıçrayarak barınacak yer ararlar. Üç yılda erginleşirler. Renkleri yaşadıkları çevrelere uygundur. Renk değiştirenleri de vardır. Ağaç kurbağaları yeşil renkli olduğundan düşmanları tarafından fark edilmezler.Ön ve arka ayakları arasında perde olanları ağaçtan yere planör uçuşu yaparak inerler. Yarı geçirgen derileri, yaprakların terleyerek çıkardığı suyu emer. Üreme dönemlerinde suya dönerler.

Afrika ve Güney Amerika’da yaşayan pipalar (petekli kurbağalar) suda beslenir. Dilleri ve göz kapakları yoktur. Erkek tarafından döllenen yumurtalar dişinin sırtındaki peteklere yerleştirilir. Kurbağa yavrusu tamamen gelişmiş olarak annesinin sırtındaki odacığı terk eder.

Kurbağalar :
• Larva döneminde suda solungaç solunumu, ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.
• Yumurta ile çoğalırlar.
• Yavru bakımı görülmez.
• Dış döllenme görülür.
• Gelişimleri sırasında başkalaşım geçirirler.
• Yavrularını sütle beslemezler.
• Kalpleri üç odacıklıdır.
• Kirli kan akciğerlerde temizlenir.
• Kalplerinde temiz ve kirli kan taşırlar. (Vücutlarında kirli ve temiz kan dolaşır).
• Nemli bölgelerde yaşarlar.
• Soğukkanlı canlılardır.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme