AVM’nin dilek ağaçlarına müftüden eleştiri

Dünya Hali
Samsun’da bir alışveriş merkezinin insanların yeni yıldan dilek ve beklentilerini dile getirmeleri adına oluşturduğu dilek ağaçları uygulaması tepki çekti. Samsun’un İlkadım ilçesi Cumhuri...
EMOJİLE

Samsun’da bir alışveriş merkezinin insanların yeni yıldan dilek ve beklentilerini dile getirmeleri adına oluşturduğu dilek ağaçları uygulaması tepki çekti.

Samsun’un İlkadım ilçesi Cumhuriyet Meydanı’na kurulan Bulvar Alışveriş Merkezi (AVM) yönetimi, yılbaşı konsepti çerçevesinde  insanların yeni yıldan dileklerini belirtmeleri için bahçesindeki 6 akasya ağacını renkli kağıtlarla süsledi. AVM yönetimi, ağaçlara da ‘Dilek Ağacı’ ismini vererek, saksılara yazı yapıştırdı. Vatandaşlar yeni yıldan beklentilerini yazıp saksıya bırakıyor. Bazı vatandaşlar ise iş, aş ve eş beklentilerini yazarak dallara asıyor. Dilek ağaçlarına daha çok gençler ilgi gösteriyor.

Samsun Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, benzer durumların türbelerde de yaşandığını belirterek, uygulamayı eleştirdi. Öztürk, "Dilekte bulunulup ağaca çaput veya kağıt asmak, maneviyat önderleri de olsa, yardım beklemek, dua etmek ve duasının kabulünü dilemek Allah’a şirk koşmaktır. Ayrıca hurafe, batıl ve küfürdür. Dolayısıyla Allah’tan başka hiçbir şeye kutsiyet adledilemez, yardım beklenemez, dua ve dilekte bulunamaz. Allah, kul ne isteyecekse benden istesin, bana dua etsin ki kabul edeyim buyuruyor. Onun dışında hiçbir şeyden medet ve yardımda bulunulmamalıdır." şeklinde konuştu.  Müftü Hayrettin Öztürk, "Olayın diğer olumsuz boyutu ise Batı’nın adet, gelenek ve kültürüne uymaktır. Yapılan aktivite Türk inanç ve kültürüne uygun değilse, aykırıysa olmaz. Eğlence de olsa Hristiyan aleminin Noel kutlaması, onu anımsatacak tarzdaki organizasyonlar, kendi inanç ve kültürümüze aykırıdır.

Batı’yı taklit eden, onların kültür, gelenek ve adetlerine uyan, onlar gibi yaşamaya çalışan o topluluktan olur. Bu da İslam adına sakıncalı bir durumdur. Yapılan eğlence kültürümüze ve inançlarımıza uygun olsaydı daha güzel olurdu. Bu iyi niyet gençleri, batıla, hurafelere teşvik edebilir. Sonuç olarak ortaya çıkan manzara, dinimiz açısından uygun değildir." ifadelerini kullandı.
Bulvar Samsun AVM Müdürü Gaye Şahin ise organizasyonu yapmakta farklı bir amaçlarının olmadığını vurguladı.

Ağaçların normal peyzaj alanı içindeki ağaçlar olduğunu hatırlatan Şahin, "Bunun çıkış amacı yılbaşı konseptidir. İnsanların yeni yıldan beklentilerini almak, dilek ve mutluluklarını belirtmeleri adına platform oluşturduk. Ortada aslında çok kötü bir şey yok. Şık bir görüntü oldu. Bunun dışında farklı bir şey düşünmemiz ve yapmamız mümkün değildir. Gençlerimizi, kötü şeylere sevk etmek, yönlendirmeyi asla istemeyiz. İnsanların türbelerde olduğu gibi medet umabileceklerini bilmiyorduk. Bu tür batıl şeyler de zaten dinimizin gereklerine uymamaktadır. Bu tamamen eğlence amaçlı yapılmış bir organizasyondur. Zaten kısa zamanda da kaldıracağız." açıklamasında bulundu.

f5haber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme