“Ambargo kalkmadı, İsrail’e güvenilmez”

Dünya Hali
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, "İsrail ile güven kelimesi asla yan yana gelemez. Bunlara asla güvenemezsiniz, tarihte de güvenilmezdi şimdi de güvene...
EMOJİLE

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, "İsrail ile güven kelimesi asla yan yana gelemez. Bunlara asla güvenemezsiniz, tarihte de güvenilmezdi şimdi de güvenemezsiniz. Fıtratları, yetişme tarzları bu" diye konuştu.

İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Muş Alparslan Üniversitesi’nin (MŞÜ) ‘Türkiye Buluşmaları’ etkinliği kapsamında İslami İlimler Fakültesi’nde düzenlediği "Küresel sorunlara ve dayatmalara karşı İslami duruş" konulu konferansa katıldı. Yıldırım, Mavi Marmara baskını ile ilgili yaptığı değerlendirmede İsrail’in dilediği ‘özür’ün dünyada Türkiye’nin bir zaferi olarak görüldüğünü belirterek, bunun iyi bir algı olmakla beraber bütün dünyanın haklı olduklarını gördüğünü söyledi.

Yıldırım, "İsrail ile güven kelimesi asla yan yana gelemez. Bunlara asla güvenemezsiniz, tarihte de güvenilmezdi şimdi de güvenemezsiniz. Fıtratları, yetişme tarzları bu. Adamları suçlamayacaksın, çocukluktan böyle yetişmişler. Sen kendini suçlayacaksın. Bunun böyle olduğunu bildiğin halde güvenirsen, suçlu sensin" dedi.

Tazminatın İHH, şehit aileleri, katılımcı ve yaralılara göre üçüncü sırada konuşulması gerektiğini ifade eden Yıldırım, Amerika’nın baskısıyla tazminat maddesinin ikinci sıraya alındığını kaydetti. Yıldırım, "İsrail özür diledi tamam, ama ablukayı kaldıracak, kaldırmıyor. İsrail diyor ki tazminatı en alttan verelim’. Neden? Biz tazminat alacağız arkadaşlar almayacağız demiyoruz. Hem de sadece şehitler değil, ağır yaralı, yaralı, bütün katılımcılar, Mavi Marmara, İHH, hepimiz tazminat alacağız. Ama can yakıcı bir tazminat alacağız, can yakıcı bir tazminat. Bir devlet, var olan bütün savaş gemilerini dünyanın gözü önünde üzerimize gönderdi. Alınması gereken tazminat en az bir milyar dolardır" ifadelerini kullandı.

Yıldırım, dünyanın dört bir tarafında Müslümanların kanının aktığını ve buna seyirci kalındığı dile getirdi. Yıldırım, "Amerika, Afganistan ve Irak’ta, Çin Doğu Türkistan’da, Rusya Çeçenistan’da, İsrail Filistin’de, Fillipinler Moro’da, Tayland Patani’de, Burma Arakan’da, Hindistan Keşmir’de Müslümanlar öldürülüyor. Bir de en acısı Müslüman Müslümanı öldürüyor, bütün İslam topraklarında. Ölen Müslüman, öldüren emperyalist ve Müslümanlar. Onun için bu süreci destekliyoruz. Müslüman Müslümanı öldürmesin artık" diye konuştu. Konferansın ardından MŞÜ Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, İHH Başkanı Av. Bülent Yıldırım’a plaket takdim etti.

Haber linki: http://www.ihh.org.tr/tr/main/news/0/ambargo-kalkmadi-israile-guvenilmez-yakici-bi/1704

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme