Akaryakıt alırken nelere dikkat edilmeli?

Dünya Hali
Dünyanın en pahalı benzin ve mazotunu tüketen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de vatandaşa bir darbe de eksik ölçüm yapan otogaz ve akaryakıt istasyonlarından geldi. Peki akaryakıt alırken nel...
EMOJİLE

Dünyanın en pahalı benzin ve mazotunu tüketen ülkeler arasında yer alan Türkiye’de vatandaşa bir darbe de eksik ölçüm yapan otogaz ve akaryakıt istasyonlarından geldi. Peki akaryakıt alırken nelere dikkat etmeli?

Yılın ilk 11 ayında yapılan denetimlerde 272 sayacın eksik LPG ile benzin ve mazot verdiği tespit edildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 2012 yılı boyunca akaryakıt ve LPG istasyonlarına yönelik çapraz denetim gerçekleştirdi. Bu denetimlerde 272 pompanın vatandaşa eksik yakıt verdiği ortaya çıktı.  Zaman’dan Ercan Baysal’ın Bakanlığın yılın ilk 11 ayına ait ‘çapraz denetim sonuçları’na göre denetimden geçirilen lisanslı akaryakıt istasyonu sayısı 4 bin 173 oldu. Bu istasyonlardaki 75 bin 765 akaryakıt sayacının damgası kontrol edilirken 3 bin 167 akaryakıt sayacının süresinin geçtiği ortaya çıktı. 26 bin 730 sayaçta miktar kontrolü yapılırken, bu sayaçlardan 200 tanesinin eksik ölçüm yaptığı tespit edildi.

Vatandaşın aldığı yakıtın miktarından şüphe duyması halinde Sanayi Bakanlığı’nın yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) müracaat etmesi gerektiğine dikkat çeken yetkililer, eksik otogaz ve akaryakıt almamak için şu uyarıda bulunuyor: "Şüphe duyarsanız ölçüm kabı ile yakıtınızı kontrol edin, fişinizi isteyin ve ucuz fiyata kanmayın."

Akaryakıt alırken nelere dikkat edilmeli?
Sürekli akaryakıt alınan yer tercih edilmeli.
Akaryakıt alırken gözünüz pompada olmalı.
Her akaryakıt alımında fiş istenmeli.
Pompada gözüken tutar kontrol edilmeli.
Şüphe durumunda ölçüm kabı aracılığı ile pompadaki sayacın doğru yakıt verip vermediği kontrol edilmeli.
Her istasyonda Sanayi Bakanlığı’nın ölçüm kabı yer alıyor.
Benzin ve motorinin ucuz olması tek kriter olmamalı.
Herhangi bir şüphe durumunda EPDK ve Sanayi Bakanlığı aranmalı.
Aracınızın deposunun ne kadar yakıt aldığını öğrenin.

 

 

 

 

 

 

 

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme