Dünya Hali

Ağrı’da Türk Dağcılara Zirve Kapalı

Ağrı Valiliği tarafından geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Ağrı Dağı Zirve Tırmanışı’nın, ‘teknik’ neden gerekçe gösterilerek iki kez ertelenmesinin altında, PKK’nın eylem yapacağı istihbaratının yattığı ileri sürüldü. Ancak Ağrı’ya yabancıların rahatlıkla..

Ağrı’da Türk Dağcılara Zirve Kapalı

Ağrı Valiliği tarafından geçen yıl birincisi düzenlenen ‘Ağrı Dağı Zirve Tırmanışı’nın, ‘teknik’ neden gerekçe gösterilerek iki kez ertelenmesinin altında, PKK’nın eylem yapacağı istihbaratının yattığı ileri sürüldü. Ancak Ağrı’ya yabancıların rahatlıkla tırmandığını belirten dağcılar karara tepkili.

Ağrı’da 22- 25 Temmuz günleri arasında yapılması planlanan ’Uluslararası Ağrı Dağı ikinci Zirve Tırmanışı’nı Valilik, ’teknik sebepler ve hava muhalefeti’ nedeniyle önce 24- 27 Ağustos’a erteledi. Yaklaşık 200 sporcunun katılacağı 24 Ağustos günü Doğubayazıt’tan başlayacak Ağrı Dağı tırmanışı hakkında Valilik, ’Elde olmayan teknik sebeplerden dolayı’ yeni bir erteleme yapıldığını açıkladı. 
 
YABANCILAR TIRMANIYOR 
 Etkinliğin ne zaman yapılacağı konusunda bir tarih verilmeyen ertelemenin tamamen ’güvenlik’ sorununa dayandırıldığına dikkati çeken dağcılar, ancak Ağrı’ya yabancıların çok rahatlıkla tırmandığını belirtti. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen dağcılar şu görüşleri dile getirdi:
 
"Ağrı Dağı’nın şapka buzullarındaki Mıhtepe’de Amerikalılar Nuh’un gemisini arıyor. Deniz seviyesinden 5 bin metre yüksekliğe çıkardıkları jenaretör ve aletlerle buzulları kesiyorlar. Fanatik Hristiyanlardan oluşan bu grup, geçen yıl da aynı yerde sığınak ve kazılar yaptı. Çalışmalara katılan 20- 30 kişiye 3 biner dolar ödendiği söyleniyor. Çıkılması izne bağlı dağlar arasında bulunan Ağrı Dağı yol geçen hanına dönüştü. Sultanahmet’te kazı yapmakla, Ağrı Dağı’nda izinsiz kazı yapmak arasında ne fark var? Yabancılar, diğer taraftan da belgesel film çekiyor. Ama ne gariptir ki, Türk dağcılar ve kamu görevlileri, güvenlik nedeniyle Ağrı Dağı’na çıkamıyor." 
 
30 AĞUSTOS TIRMANIŞI DA ERTELENDİ 
 Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun (TDF) 11 yıldan bu yana her 30 Ağustos’ta yaptığı Uluslararası Ağrı Dağı Tırmanışı da, ’elde olmayan nedenlerle’ ertelendi. TDF’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, 26 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında yapmayı planladıkları Uluslararası Ağrı Dağı 12’inci Zirve Tırmanışı’nın iptal edildiği belirtildi. Açıklamada, "Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun 2011 yılı faaliyet programında yer alan ve 26 Ağustos- 2 Eylül 2011 tarihleri arasında yapılması planlanan 12’nci Uluslararası Ağrı Dağı Tırmanış faaliyeti, elimizde olmayan nedenlerden dolayı iptal edilmiştir Spor kulüplerine ve sporculara duyurulur" denildi.

Radikal

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL