Dünya Hali

Adıyamanlılar Yardım İstiyor

2001 yılında yerel imkanlarla kazı ve temizleme çalışmaları başlatılan Kommagene Uygarlığı’nın 5 büyük kentinden birisi olan ve ayakta kalan tek yer olan Perre Antik Kent’te 2009 yılından beri kazı çalışması..

Adıyamanlılar Yardım İstiyor

2001 yılında yerel imkanlarla kazı ve temizleme çalışmaları başlatılan Kommagene Uygarlığı’nın 5 büyük kentinden birisi olan ve ayakta kalan tek yer olan Perre Antik Kent’te 2009 yılından beri kazı çalışması yapılmıyor. 2001 yılından güz ve yaz olmak üzere 12 dönem sürdürülen kazı ve temizleme çalışmaları 2009 yılında ödenek yetersizliğinden durduruldu. Yıllardan beri İl Özel İdare Bütçesi’nden karşılanan ödenekler ile Perre Antik Kent Nekropol alanındaki kazı çalışmalarına ödenek çıkmayınca kazı ve temizleme çalışmaları durmuştu. Kazı çalışmalarının durdurulması başta kazıda işçi olarak çalışan Örenli Mahallesi sakinlerinin tepkisine neden olmuştu. Turizm sektöründe faaliyet gösteren işletme sahipleri de kazıların durmasına tepki göstererek, kazıların devam etmesini istemişlerdi. Perre Antik Kent’in gün yüzene çıkarılmasıyla birlikte daha fazla turistin Adıyaman’a geleceğini ve ekonomik yönden büyük girdi sağlanacağını belirten turizmciler, "Adıyaman’a gelen turistler ekonomiye fazla katkı sağlamıyor. Gelip Nemrut Dağı’nı görüp gidiyorlar. Perre Antik Kent’te kazıların tamamlanmasının ardından turistler kent merkezinde daha fazla zaman geçirecek. Böylece hem yeni kent merkezinde alışveriş yapacaklar hem de tarihi mekanımız turistlerin hizmetine sunulmuş olacak.

Kültür ve TurizmMüdürlüğü yetkililerinin bu konuda bir şeyler yapmasını bekliyoruz" diye görüş belirttiler. Örenli Mahallesi sakinleri ise kazı çalışmalarına yeniden başlanılması gerektiğini vurgulayarak, istihdam noktasında kendilerinin buna ihtiyacı olduğunu ifade ettiler.

2009 yılında İl Özel İdare bütçesinden 100 bin TL kazı için ödenek ayrılırken, SODES kapsamında 400 bin TL’lik proje hazırlanmış fakat SODES projesi kabul edilmemişti. Üç galeride sürdürülen kazı çalışmalarında, 2 galerinin yarım kalırken, 1 galerideki çalışmalar kısmen bitirilmişti. 2001-2009 yıllarında yapılan Perre Antik Kenti nekropol alanı ve mozaikli villada yapılan kazı ve temizlik çalışmasında, 34 güney galeri, 25 kuzey galeri olmak üzere toplam 59 galeride yapılan çalışmalarda 49 oda ve 385 lahit mezar olmak üzere toplam 434 mezarın kazı ve temizliği bitirildi. Bu kazılar sonucu 217 adet arkeolojik ve 292 adet sikke olmak üzere toplam 509 adet eser müzeye kazandırıldı. Perre Antik Kent Nekropol alanın bu güne kadar yüzde 20’sinin gün yüzüne çıkartıldığı belirtiliyor.

Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL