AB Irkçılığa Tedbir Alacak!

Dünya Hali
Avrupa’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yükselişte olduğunu ortaya koyan raporlara rağmen bununla mücadele için somut önlemler almayı ihmal eden AB, tüm dünyayı şoke eden Norveç saldırıların...
EMOJİLE

Avrupa’da ırkçılık ve yabancı düşmanlığının yükselişte olduğunu ortaya koyan raporlara rağmen bununla mücadele için somut önlemler almayı ihmal eden AB, tüm dünyayı şoke eden Norveç saldırılarının ardından aşırı sağ tehditlerle ilgili çalışma kararı aldı.

AB Dönem Başkanı Polonya ve AB Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove, üye ülkelerin terörle mücadele uzmanlarını toplantılara çağırdı.

AB Konseyi bünyesindeki Terörizm Komitesi (COTER) ve Terörizm Çalışma Grubu (TWG) toplantılarına AB üyesi olmayan Norveç’in yetkilileri de davet edildi. Ağırlıklı olarak aşırı sağ tehditlerin ele alınacağı toplantılarda şekillenecek tedbirler, Norveç’in de katılımıyla 22-23 Eylül’de Brüksel’de toplanacak AB adalet ve içişleri bakanlarının onayına sunulacak.

AB KOMİSERİ, AVRUPALI LİDERLERİ SUÇLADI

Saldırının ardından güvenlik kabinesi toplayan İngiltere Başbakanı David Cameron da istihbarat servislerinden ve polisten, aşırı sağcı gruplara ilişkin yeterli bilgiye sahip olup olunmadığının tespit edilmesi talimatı verdi.

Norveç’e II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük acılarından birini yaşatan aşırı sağcı Anders Behring Breivik’in İngiltere’deki ırkçı gruplarla bağlantısı olduğu yönündeki sözleri İngiltere’yi tedirgin ediyor. İngiliz Guardian gazetesine göre Başbakan Cameron, zanlının iddialarını son derece ciddiye aldıklarını söylerken, İçişleri Bakanı ülkenin terörle mücadele stratejisini gözden geçirmesi için baskı altında.

Her fırsatta Avrupa’da artan yabancı düşmanlığı karşısında AB üyelerine yaptığı "önlem alın’ çağrıları karşılıksız kalan içişlerinden sorumlu İsveçli AB Komiseri Cecilia Malmström de aşırı sağ partileri ve "dik duramayan’ liderleri suçladı.

Malmström, AB Komisyonu’nun internet sitesindeki blogunda, Norveç’teki korkunç saldırıların zanlısı Anders Behring Breivik’in üzerinde yıllarca çalıştığı "manifestosunda’ Norveç ve Avrupa’nın çok kültürlülük ve İslam’dan "temizlenmesi’ gerektiğini savunmasına dikkat çekerek, "Bu manifesto ruhen hasta birisinin ürünü olsa da maalesef bu hassasiyetlerin bazılarını bugün Avrupa’da görüyoruz." dedi. İsveçli Komiser, blogunda, "Üzgünüm ki bugün çoğulculuk için, herkesin hoş karşılanacağı açık, demokratik ve hoşgörülü toplumlar için dik durabilen çok az lider var." ifadesini kullandı.

Malmström, Norveç’te yaşananların radikalleşmeye karşı mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini anlatarak, AB Komisyonu olarak geçen yıl teklif ettikleri "radikalleşmeyle mücadele.

8Sütun