Dünya Hali

65 Yıllık Arşivinde Müthiş Bilgiler Var

Eski Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de aralarında bulunduğu 31 uzman arşivi inceleyecek. Lefkoşa’da hayatını kaybeden KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın siyasi hayatı ve mücadelesi boyunca oluşturduğu 65 yıllık arşivi tasnif..

65 Yıllık Arşivinde Müthiş Bilgiler Var

Eski Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de aralarında bulunduğu 31 uzman arşivi inceleyecek.

Lefkoşa’da hayatını kaybeden KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın siyasi hayatı ve mücadelesi boyunca oluşturduğu 65 yıllık arşivi tasnif edilerek dünyaya açıklanacak. Arşivi incelemek için aralarında Dışişleri eski Bakanı Şükrü Sina Gürel’in de bulunduğu 31 kişi görevlendirildi.

Büyük bölümü Denktaş’ın evinde olan ve Cumhurbaşkanlığı arşivi ile Yakın Doğu Üniversitesinde de bulunan, tarihi belge, fotoğraf, film ve diğer dokümanlardan oluşan belgelerin, 1960’dan bu yana yaşanan süreçte, Kıbrıs davası ile ilgili önemli ayrıntıları da ortaya çıkarması bekleniyor.

KANLI NOEL VE AKRİTAS
‘’Kanlı Noel, Küçük Kaymaklı, Sandallı ve Muratağa katliamları’’ gibi olayların yanı sıra, Rum kesimindeki Nikos Samson darbesi, Başpiskopos Makarios ve EOKA lideri Grivas’ın faaliyetleri, Türkleri yok etmek üzere hazırlanan Akritas planı, Türk mücahit örgütü TMT’nin kuruluşu, İngiliz egemenliği dönemi, toplumlararası ilk görüşmeler ve 1974 Barış harekatında yaşanan olaylara ilişkin bilgi ve belgelerin de yer aldığı arşiv incelemesi, KKTC’deki Yakın Doğu Üniversitesi koordinasyonunda yapılacak. Çalışmaya şu öğretim üyeleri katılacak:

Hilmi ÖZEN, Şükrü Sina GÜREL, Fazıl SAĞLAM, Hüseyin PAZARCI, Yıldırım ULER, Şenol BEKTAŞ, Ahmet KUMRULU, İlkay SALİHOĞLU, Ata ATUN, Habib DERZİNEVESİ, Ümit HASSAN, Selçuk BURAT,  Ümit SERDAROĞLU, Ahmet SAVAŞAN, Recep DURAN, Mustafa ALTUNÇ, Zeliha KHASHMAN, Atilâ TÜRK, Yusuf SUİÇMEZ, Mustafa SAĞSAN, Volkan GÜNEL, Erdoğan SARAÇOĞLU, Gülsün BAŞARI, Talat ÜRER, Selma Bardakçıoğlu KORKMAZ, Muhammed ERDAL, Sevilay SADIKOĞLU, Ziya SİVRİKAYA, Elce TUTAR, Özlem ÖZEMİN, Emre KARAHASAN

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL