5. Sınıf Öğrencisi Protokolü Ağlattı

Dünya Hali
Eylül Akman’ın okuduğu İstiklal Marşı protokolü ve katılımcıları duygulandırdı. Bir anda gözyaşlarını tutamayan protokol üyeleri Akman’ı ayakta alkışladı. İstiklal Marşı’nın kabulünü...
EMOJİLE

Eylül Akman’ın okuduğu İstiklal Marşı protokolü ve katılımcıları duygulandırdı. Bir anda gözyaşlarını tutamayan protokol üyeleri Akman’ı ayakta alkışladı.

İstiklal Marşı’nın kabulünün 91. yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programında sahne alan 100. Yıl Zafer İlköğretim Okulu 5’nci sınıf öğrencisi Eylül Akman, İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını seslendirdi. Akman protokol ve tüm katılımcılara duygulu anlar yaşattı. Gözyaşlarını tutamayan protokol üyeleri minik Eylül’ü ayakta alkışladı.

Tören sonunda basın mensuplarının soruları üzerine açıklama yapan Vali Ali Çınar, “İstiklal Marşımızın yıl dönümü nedeniyle bir program düzenlendi ve hep beraber izledik. Öğretmen ve öğrencilerimiz çok güzel bir etkinlik yapmışlar. İstiklal Marşı okuma yarışmasında ilköğretim 1. kademede dereceye girerek şiir okuyan kızımız bizi çok etkiledi. Etkileniyoruz çünkü İstiklal Marşımız gerçekten bize tarihimizi hatırlatıyor. ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım / Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım’ derken ta Orta Asya’dan milletimizin özgürlük yolunda çıktığı yolculuğu da anlatıyor. Hatta dağlarda sıkıştığı zaman o dağları eriterek kendine nasıl yol bulduğunu da anlatmaktadır. Özellikle Kurtuluş Savaşı yıllarımızda milletimizin milli ve manevi desteğe ihtiyaç duyduğu, kahramanlık duygularının canlanmasına ihtiyaç duyulduğu zamanda Milli Şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy bize bu İstiklal Marşı’nı yazarak tarihteki büyüklüğümüzü, milli ve manevi değerlerimize nasıl bağlı olduğumuzu bir daha göstermiştir.” dedi.