340 Kadın Ölü Maaşı Aldığı Tespit edildi

Dünya Hali
Yapılan takip sonrasında ise 340 kadın tespit edildi. Kadınların maaşlarının kesilmesi, ödenen paraların faiziyle geri alınmasına yönelik rapor hazırlayan SGK ekipleri, cumhuriyet savcılığına da suç d...
EMOJİLE

Yapılan takip sonrasında ise 340 kadın tespit edildi.

Kadınların maaşlarının kesilmesi, ödenen paraların faiziyle geri alınmasına yönelik rapor hazırlayan SGK ekipleri, cumhuriyet savcılığına da suç duyurusunda bulundu.

Kırıkkale SGK Müdürü Reşit Coşkun, anlaşmalı boşanarak anne ya da babasından maaş bağlanan ve eşiyle birlikte aynı evde yaşadığı belirlenenlere cezai işlem uygulandığını söyledi. Tespitlerinin yanı sıra gelen ihbarları değerlendiren kontrol memurlarının ilgili kişileri takibe aldıklarını anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

"Haksız yere maaş alan kişilerle ilgili gerekli dosya hazırlanarak yetkili mercilere bildiriliyor. Akabinde, kadının maaşının kesilmesinin yanı sıra bugüne kadar yapılan ödemeler faiziyle geri alınıyor. Ayrıca, devleti zarara uğrattıklarından dolayı cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu tarz anlaşmalı boşanmaların tespitine yönelik kaymakamlıklara, jandarmaya, emniyet müdürlüklerine ve muhtarlar derneğine yazılar gönderdik. Şu anda babasından maaş alabilmek için eşi ile anlaşmalı boşanan ve aynı evde yaşadıkları tespit edilen 340 kadının maaşının kesilmesi için işlem başlatıldı."

Ölen babasından maaş alan genç kızlara, evlilik yardımı olarak maaşlarının 24 aylık tutarının peşin verildiğini hatırlatan Coşkun,

"Devletimiz, kız çocuklarına yuva kurmaları için böyle güzel imkan sağlıyor. İlk evlendiğinde babası sağ olan kızlarımız, bu yardımı alamıyor. Babası ölünce eşinden anlaşmalı boşanıyor. Daha sonra aynı eşi ile evlenerek yardımdan yararlanmak istiyor. Bu, çok büyük istismardır." dedi.

Haber Monitör