112’yi Telefonu Kontrol İçin Arıyorlar

Dünya Hali
Şanlıurfa’da 112 komuta merkezine günde 10 bin çağrı geliyor. Fakat bu çağrıların sadece 100’ü acil vaka, diğerleri ise telefonunu kontrol etmek isteyenler. Açıklama Sağlık Müdürü Dr. Hasa...
EMOJİLE

Şanlıurfa’da 112 komuta merkezine günde 10 bin çağrı geliyor. Fakat bu çağrıların sadece 100’ü acil vaka, diğerleri ise telefonunu kontrol etmek isteyenler.

Açıklama Sağlık Müdürü Dr. Hasan Demir’den geldi. Demir, günde alınan 10 bin çağrının sadece 90-100 tanesinin gerçek vaka olduğunu belirterek; “ Bundan sonra yapılacak her ihbar tek tek değerlendirilecek ve  asılsız ihbarda bulunanlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak” dedi.

Basın mensuplarıyla Sırrın yolu üzerinde bulunan Ambulans Komuta Kontrol Merkezi’nde bir araya gelen Dr. Hasan Demir, merkezin işleyişi ve yapısı hakkında bilgi verdi.

"FLİM DEĞİL GERÇEK"

5-10 Sene öncesine kadar ambulans helikopterlerin sadece filmlerde görüldüğünü belirten Demir, günümüzde ulaşımın güçlükle sağlandığı yerlerdeki vatandaşlarımızın yardımına helikopter ambulanslarla gidildiğini belirtti. Demir, “Daha önce bu tip ambulansların filmlere özgü olduğunu düşünürdük. Ama şimdi Şanlıurfamız’da bu hayalin gerçekleştiğini görüyoruz. 10-15 bin  lira maliyetli bu hizmeti vatandaşlarımıza ücretsiz vermenin gururunu yaşıyoruz”dedi.

"NAVİGASYON SİSTEMİYLE AMBULANS TAKİBİ YAPILIYOR"

Dr. Demir, yapılan her ihbarın titizlikle değerlendirildiğini belirterek, “Ambulanslarımızın daha kısa sürede olay yerine ulaşabilmesi için uydu destekli takip cihazlarıyla ambulanslarımızı yönlendiriyoruz” dedi.

"VAKALARIN %90’INA İLK 10 DAKİKADA ULAŞILIYOR"

Dr. Demir, ulusal basında yer alan haberlerin bazen gerçeği yansıtmadığını belirterek; “Olayların %90’ına ilk 10 dakikada yetişiliyor. Ancak olay anında “1 dakika” hasta veya yakınına “1 saat” gibi geliyor. Olay yerindekiler basını karşısında görünce bazen yanlış aktarımlar olabiliyor”dedi.

"ŞANLIURFA’DA 26 AMBULANS İSTASYONU HİZMET VERİYOR"

Kent genelinde şu an 26 ambulans istasyonunun hizmet verdiğini belirten Dr. Demir; “Önümüzdeki 1-2 ay içinde bu sayı 31’e yükselecek. Birkaç yıl içinde ise 40’a yükseltilecek” dedi.

112 AMBULANS ACİL SERVİSİ’NİN KARŞILAŞTIĞI SORUNLAR

Dr. Demir komuta merkezi ve ambulans sürücülerinin en çok karşılaştığı sorunları ve çözümlerini şu şekilde sıraladı:  “Şehir içi yollarımızda güvenlik şeridi yok. Yollar genişletilip, güvenlik şeritlerinin eklenmesi olaylara daha kısa sürede ulaşılmasını sağlayabilir.  Vatandaş panikle aradığı için adres vermeyi unutuyor veya adresini bilmiyor. Aramalarda adres mutlaka belirtilmeli.

Günde 9 bin 900 asılsız ihbar alınıyor. Özellikle cep telefonu satıcılarından asılsız ihbar veya telefonun bozuk olup olmadığının kontrolü için sık sık rahatsız ediliyoruz. Bu tür aramalar bu gün itibari ile kayıt altına alınarak, gerekli adli işlemlerin yapılması için başvuruda bulunulacak” dedi.

Sağlık Müdürü Dr. Hasan Demir, Şanlıurfa genelindeki sağlık ekipleriyle en iyi şekilde hizmet vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

sanliurfa.com