Dünya Hali

11 Yaşında Pilot Koltuğuna Oturdu

Küçükken sorarlar ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye. Amerika’nın Florida eyaletinde yaşayan Çanakkaleli Türker ailesinin kızı Elif, ne öğretmen ne de doktor olmak isteyenlerden. Onun tek hayali pilotluk. Ne var ki..

11 Yaşında Pilot Koltuğuna Oturdu

Küçükken sorarlar ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ diye.

Amerika’nın Florida eyaletinde yaşayan Çanakkaleli Türker ailesinin kızı Elif, ne öğretmen ne de doktor olmak isteyenlerden. Onun tek hayali pilotluk. Ne var ki 11 yaşındaki Elif, büyümeye kalmadan pilotluk koltuğuna oturdu bile. Havacılık okulunu başarıyla tamamlayan Elif, tek motorlu uçakla uçmaya başladı. Yaklaşık iki yıl önce Florida’da havacılık yaz kampına katılan Elif, kamptaki başarısıyla dikkatleri üzerine çeker. Babası Şenat Türker’in de desteğini alan Elif, bunun üzerine havacılık okuluna kayıt yaptırmaya karar verir. Ancak 18 yaşını doldurmadığı için buna onay verilmez. Okul yönetimi, ısrarlar üzerine Türker’den havacılık konusunda bir kompozisyon yazmasını ister.

Kompozisyonu beğenen yönetim, Elif’in okula girmesine izin verir. İki yıl boyunca eğitim gören Elif Türker, karada 300 saat, havada ise 23 saat uçuş eğitimini tamamlayarak tek başına uçma seviyesine ulaştı. ABD yasalarına göre, pilot olması için 17 yaşına ulaşmayı bekleyen Türker, iyi bir pilot olmak istediğini söylüyor ve uçmanın kendisi için büyük bir zevk olduğunu dile getiriyor. Tatil için Çanakkale’ye gelen baba Türker ise kızıyla gurur duyduğunu ifade ediyor.

AA
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL