Yavru Kedi Piresi Nasıl Temizlenir?

Doğal Yaşam
Yavru kedi piresinin temizliği, yavru kedi sahipleri için önem arz etmektedir. Özellikle dışarı çıkan kediler, pireyi hızlı şekilde kapmaktadır. Ev bahçe katındaysa veya pirenin ulaşabileceği bir yapı...
EMOJİLE

Yavru kedi piresinin temizliği, yavru kedi sahipleri için önem arz etmektedir. Özellikle dışarı çıkan kediler, pireyi hızlı şekilde kapmaktadır. Ev bahçe katındaysa veya pirenin ulaşabileceği bir yapıdaysa da pirelenme yaşanmaktadır. Yüksek evlerde oturan kişilerin yavru kedilerinde de pire görüldüğü olmaktadır. Pireler hayatta kalabilmek için kedi gibi hayvanlara kuluçlanmaktadır.

 Yavru Kedi Piresi Nasıl Bulaşır?

Yavru kediye kuluçlanmış bir pire, kediyi ısırmakta olup hemen doğurmaya başlamaktadır. Müdahale edilmemesi durumunda, yavru kedide ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Pirelerin sayıları artıp kediyi rahatsız etmeden gerekli müdahalelerin yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak parazit aşıları yapılan yavru kedilere pire bulaşmamaktadır. Aşıların ihmal edilmesi durumunda, yavru kedilerde pire görülmektedir.

 Yavru Kedi Pire Tedavisi – Pire Temizleme

Kedi piresi temizleme için ilaç uygulaması şarttır. Banyo gibi yöntemlerle ile üzerindeki pirelerin bir kısmı gidebilir fakat daha sonra tekrar kalan pire yumurtaları ve çevreden gelen pirelerden dolayı çoğalacaktır.  Bu yüzden banyo yapılacaksa bile bu ilaçlı banyo olmalı ve veteriner hekim tarafından yapılmalıdır.

Evdeki ve dışarıdaki kedilerde pire problemleri yaşanabilmektedir. Doğanın bir kuralı olarak kabul edilmekte olup tedavisine hemen başlanması gerekmektedir. Hemen bir pire damlası alınarak kedinin ensesinde uygulanmaktadır. Veteriner hekim, kedi piresi için damla önerisinde bulunmaktadır. Damlanın kedinin ensesine tam bir şekilde uygulanması ve kedinin yalayamayacağı şekilde yapılması gerekmektedir.

Pire tedavisi için Üsküdar veteriner kliniği Dr. Pati’ye ulaşabilirsiniz.

Kullanılan damlanın etkisi 3 ay sürmekle birlikte kedi piresi anında yok olmaktadır. Pireler öldükten sonra yavru kedi yıkanmaktadır. Kedisinde pire olduğundan emin olanlar, mutlaka veteriner hekime götürmektedir. Veteriner hekimin önerdiği tedavi yöntemleri eksiksiz olarak uygulanmaktadır. Kediler için üretilen pire tarakları kullanılmakta olup kedi piresinin azaldığı görülmektedir.

 Yavru Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Genellikle insanlara kedi piresi geçmemektedir. Kedilerin sıcaklık seviyeleri ile ilgilenen kedi piresi, insanları çekici bulmamaktadır. Ancak kediye bulaşan pirenin kum piresi olması durumunda, insanlara da geçmektedir. Kum piresinin ısırıkları cilt üzerinde belirgin kızarıklar oluşturmaktadır. Sürekli kaşınma durumu yaşatacağı gibi hızla çoğalmaktadır. Genellikle gece uyurken, en savunmasız anları tercih etmektedir.

Kedi piresinin insana geçmesi durumunda fark edilmesi daha kolay olmaktadır. Mutlaka kaşınma ve gıdıklanma gibi etkileri görülmektedir. Kediler kadar tüylü olunmadığından, pire ciltte gözükmektedir. Kum piresi haricinde yavru kedi piresi insana geçmediğinden, yavru kedi sahipleri kedilerini kontrol ederken herhangi bir endişe yaşamamaktadır. Evcil yavru kedilerin düzenli aşıları ve bakımları yapılması durumunda, pirelerden ve parazitlerden korunmaktadır.

 Yavru Kedi Piresi Nasıl Önlenir?

Kediler özellikleri ve yapıları nedeniyle oldukça besleyici kan ve tüy içermektedir. Bundan dolayı kediler pireler için uygun koşulları içermektedir. Rahatsız edici kedi piresinden yavru kedileri korumak için kedi piresi bariyeri, spreyi ve damlası gibi ürünler kullanılmaktadır. Veteriner hekimden profesyonel destek alınarak ürün kullanımına yer verilmektedir.

Yavru kedilerin iç ve dış parazitlerinin aksatılmaması gerekmektedir. Özellikle dış parazit uygulamasının düzenli olarak yapılması, yavru kedinin 2 ay boyunca parazitlerden korunmasını sağlamaktadır. Yaz aylarında bu koruma düşebilmektedir. Çünkü yaz aylarında pire sayısı artmaktadır. Enseden damlatılarak uygulanan pire damlası, parazitlerin ortaya çıkmasını engellemektedir. Yavru kedi pire tasmaları, pireleri kediden uzaklaştırmaktadır.

Pirelerden korunmak için kedi aşı takvimine uymak oldukça önem arz etmektedir. Bu açıdan kedi aşıları takvimini mutlaka inceleyin. Bu sitede aynı zamanda güncel fiyatları da yazmaktadır.

 Yavru Kedi Piresi Bulaşma Belirtileri Nelerdir?

Yavru kedi sahipleri, kedi piresinin belirtilerini bilmeleri durumunda erken müdahalede bulunmaktadır. İnsanlarda da görülen bazı belirtiler, yavru kedileri de kapsamaktadır. Kedi sahibinin pireden etkilenmesi durumu, pire varlığını kesin olarak kanıtlamaktadır. En çok yaz aylarında kedi piresi görülmektedir. Kedi banyosu pireleri tek başına yok etmek için etkili bir yöntem olmamaktadır.

  • Kedi piresi istilalarında kedilerde kan kaybı meydana geldiğinden, soluk diş eti belirtisi göstermektedir.
  • Kedi piresi istilası nedeniyle huzursuz olan yavru kedinin davranış değişiklikleri, depresyon durumlarını da kapsamaktadır.
  • Kediler durmadan kendilerini ısırarak kaşıyorsa ve tüylerini yoluyorsa, ciddi bir kedi piresi istilası anlamına gelmektedir.
  • Kedilerde anormal bir kaşıntı ve yalama görülmesi durumunda, acil olarak veteriner hekime danışılmaktadır.
  • Kedi pireleri fazla sayıda olmadığında yani başlangıç seviyesinde üzerinde siyah renkte küçük böcek gibi şeyler gördüğünüzde mutlaka veteriner kliniğine gidiniz.

Yavru Kedi Piresi Sebep Olduğu Hastalıklar

Yavru kedinin genel sağlığını bozan kedi piresi kaşıntı yapmaktadır. Pire istilası kontrol edilemez bir hal aldığından dolayı kan emmesine maruz kalan yavru kedilerde, anemi görülmektedir. Yavru kedilerde pire sonucunda anemi oluştuysa, ölümcül olabilmektedir. Pirelerin ısırdığı yavru kedilere tenya bulaşabilmektedir.

Kedilerde pire ısırmaları, parazitlere sebebiyet vermektedir. Yavru kedilerde pirelerin ısırdıkları bölgelerde alerji görülmektedir. Yüksek katlı binalarda yaşayan kedilerde bile pire kaynaklı hastalıklar yaşanabilmektedir. Pirelenmiş kedilerde kaşıntı ile birlikte mycoplasma haemofelis adı verilen parazit görülmektedir. Kedi piresine müdahale edilmemesi durumunda, kedinin ısırması ve tırmalaması sonucu insanlara geçme riski taşımaktadır.

 Yavru Kedi Piresi Nasıl Anlaşılır?

Kedi piresiyle günlük rutin bakım işlerini gerçekleştirirken veya kedinin tüylerini tararken karşılaşılmaktadır. Açık tüy rengine sahip kedilerde, pireler daha net anlaşılmaktadır. Uzun tüylü ve koyu renkli kedilerde, pirenin fark edilmesi zaman alabilmektedir. Kedilerde pirenin varlığını tespit etmek için ıslak mendil kullanılmaktadır.

Kedinin kendini kaşıması veya tırmalaması, pirenin varlığına işaret etmektedir. Yavru kedilerde küçük noktalar olup olmadığının tespiti ile pire anlaşılmaktadır. Küçük siyah noktalar pire dışkısı veya yumurtası olabilmektedir. Kedisinde küçük siyah noktaları görmeyenler, pire olmadığı yanılgısına düşmemesi gerekmektedir. Pireler kedilerin tüylerine saklanma konusunda son derece başarılı olmaktadır. Kedi piresi iğne başı büyüklüğünde olabileceği gibi rahat edildiklerinde sıçramaktadır. Pirelerin fark edilmesi, her zaman kolay olmamaktadır.