Samoyed Bakımı ve Özellikleri

Doğal Yaşam
Samoyed cinsi görünüşü ile dikkat çeken bir köpektir. Kalın kabarık kürkü oldukça güzeldir. İnsanlarla iyi anlaştığı için sıkça tercih edilir. Kendi başına vakit geçirmeyi sevmez. Sahibinden ilgi iste...
EMOJİLE

Samoyed cinsi görünüşü ile dikkat çeken bir köpektir. Kalın kabarık kürkü oldukça güzeldir. İnsanlarla iyi anlaştığı için sıkça tercih edilir. Kendi başına vakit geçirmeyi sevmez. Sahibinden ilgi ister. Yeterli ilginin gelmesi mühimdir. Aksi taktirde psikolojik durumlar boy gösterebilir.

Evdeki diğer canlılarla iyi anlaşır. Bu konuda uyumu oldukça fazladır. Girdiği ortama adapte olmak onun için çocuk oyuncağıdır. Tanımadığı insanlara karşı temkinli yaklaşır. Bu konuda mevcut sevecen tavrını geride bırakır. Hırçın değildir. Saldırma huyu yoktur. Ayrıca bekçilik yapmak tam ona göredir.

Samoyed özellikleri ve bakımı ne kadar iyi anlaşılırsa o kadar kaliteli hayat yaşanmış olur. Ayrıca bu köpeğin sürekli enerjik olması normal karşılanır. Karakterinde var olan hiperaktif yapı sayesinde yorulmaz. Buna bağlı olarak çok iyi eğitilir. Sahibi ile duygusal bağını güçlendirmek için denileni yapar. Bu köpek oldukça sadıktır. Ayrıca sahibinin ne demek istediğini hemen anlar.

Samoyed Özellikleri Nedir?

Bu köpeğin en dikkat çeken özelliği soğuğa karşı dayanıklı olmasıdır. Yani sert hava koşullarına uyum sağlayabilir. Fakat bu dışarıda beslenir demek değildir. Bu köpeğin nesli çok eskilere dayanır. İlk fark edildiği yer Sibirya bölgesidir. Sibirya’nın soğuklarına karşı dayanıklıdır. Ayrıca çok iyi kamufle olur. Sahiplenildikten sonra doğal ortamında hissetmesi önemlidir. Yani sıcak ülkelerde yaşaması oldukça azdır.

Karakter bakımından oldukça idealdir. Zorlayıcı hiç bir özelliği yoktur. Ayrıca bu köpek hiç inatçı değildir. Fakat azim konusunda inat edebilirler. Çok güçlü oldukları için korunma ihtiyaçları azdır. Ayrıca kabarık kürk görünümü ile heybetli dururlar.

Samoyed sahiplenme konusunda karar veremeyen kişiler için bir kaç ek bilgi aşağıda listelenmiştir.

 • Bu köpeğin dostluğu her şeyden önce gelir. Sahibi ile koruduğu bağ çok kuvvetlidir. Ayrıca bu cins köpek çok duygusaldır.
 • Komutlara itaat eden yapısı ile eğitim süreci hızla ilerler.
 • Zaman zaman yoğun oyun isteği görülür. Özel zamanlarında dikkat çeken tavırlar sergileyebilir. Bu durum çok normaldir.
 • Yabancılara karşı saldırgan değildir. Fakat koruma içgüdüsü ile sahibini kollar.
 • Uzun süre yalnız kalmak ona göre değildir.
 • Bu köpek her duruma ayak uydurabilir. Ayrıca genel bakımı zahmetli değildir.
 • Bakım konusunda zorlanılacak tek nokta kürk temizliğidir. Kabarık kahve ve beyaz tonlarda ki rengi çabuk kirlenebilir.
 • Bu köpek evde beslenebilir. Fakat ev sıcaklığının ona uygun olması gerekir. Çok sıcak ortamlar onu fazlaca bunaltır. Ayrıca sıcak havalarda su içme ihtiyacı iki katına çıkar.
 • Her yönden kendini geliştiren bir zekaya sahiptir. Karmaşık komutları ve oyunları çözebilir.
 • Eğlence zamanlarında sevdiği oyuncaklarla olmak onu mutlu eder. İyi bir şey yaptığında da ödül almak ister.
 • Bu cins köpeğin kaliteli beslenmesi gerekir. Veteriner onaylı mamalarla beslemek daha iyi olur. Ayrıca tüy bakımını destekleyecek mamalar kullanılabilir.

Samoyed yavru iken de kendini belli eden bir köpektir. Yetişkin zamanlarında gösterdiği yaşam performansını çok küçükken kazanır. Bu da onun çok özel bir hayvan olduğunun kanıtıdır.

Samoyed Cinsinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Samoyed köpek bakımı denilince akla ilk gelen şey beslenmedir. Bu köpeğin böbrek ve şeker hastalığına yakalanması muhtemeldir. Bu sebeple beslenme düzenleri veteriner hekim tarafından kontrol edilir. Ayrıca köpeğin saati saatine yemesi gerekir. Yani belli bir beslenme düzeni olmalıdır. İştahlı olduğu için ev yemeklerinden uzak tutulması gerekir. Şekerli yiyecekler kesinlikle verilmemesi gerekir. Bu cins köpek beslenme konusunda sahibine bağlıdır. Yani sahibi iplerin kendisinde olduğunu bilmelidir.

Uyku rutinlerini oldukça önemlidir. Düzenli uyuyan her köpek sağlıklı olur. Kendi uyku rutinlerini belirlerler. Fakat yine de sahibinin bu konuya el atması gerekir.

Samoyed cinsi kürk yoğunluğu nedeniyle sıkça taranmaya ihtiyaç duyar. Yani her hafta ihtiyaca göre taranabilir. Ayrıca ılık duş aldırmak onu çok rahatlatır. Banyo ürünlerinin de tenine uygun olması gerekir. Ürün kimyasal maddelerden olabildiğince uzak olması gerekir. Ayrıca kürkünü taramak için kullanılan fırçanın uçları kürke uygun olması gerekir. Fırça ucu deriye kadar temas ederse ölü tüylerden uzaklaşmak daha kolay olur.

Bu köpeğin diş kulak ve tırnak gibi diğer bakımlarının da özenle yapılması gerekir. Her veteriner kontrolünde diş temizliğini yaptırmak gerekir. Bakım konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta aşıdır. Aşılar zamanında yapılmazsa beraberinde sağlık sorunu getirebilir. Evde Samoyed bakımı bunlarla sınırlı değildir. Eğitim ve oyun da bakım kadar önemlidir. Günlük egzersiz ihtiyacı karşılandığında daha sağlıklı olur. Ayrıca atık ve çevik yapısı ile asıl görünür.

Samoyed sahiplendirme konusunda bakım bölümünü sahiplenecek kişiye bildirmek gerekir. Bu bilgiye yer verilmemişse bile sahiplenecek kişinin sorması gerekir.

Samoyed Çok Tüy Döker Mi?

Güzel tüylerinin görüntüsü her kişide hayranlık uyandırır. Tüy bakımı konusunda belirli kurallara dikkat etmek gerekir. bu sayede tüy dökme miktarı azalır. Bu köpeğin tüyleri kabarık olduğu için maalesef çok sık tüy döker. Tüylerin düzenli bakıma ihtiyacı olduğu için biraz zahmetli olabilir. Tüy dökmesini durdurmak mümkün değildir.

Bu köpeğin tüy yapısı iki katlı olduğundan özenli bakıma ihtiyaç duyar. Zaman zaman tüylerinin arasını kontrol etmek gerekir. Tüylerinin arasında kir ve ölü tüyler kalmış olabilir. Bu istenmeyen bir durumdur. Ölü tüylerin kürkte uzun süre kalması deri hastalıklarını beraberinde getirir.

Bu köpeğin yılda iki kez tüy dökme durumu vardır. Ön hazırlığı ona göre yapmak mühimdir. Tüy dökme döneminde eğer evde besleniyorsa kolay temizlenen örtüler kullanılması gerekir. Evin temizliği böylece daha kolay olur.

Samoyed Nerelerde Bakılır?

Samoyed özellikleri konusunda kendini en iyi ifade eden köpektir. Aslında bu durum bakımı ile ilişkilidir. Yani ne kadar iyi bakılırsa genel özelliklerini o kadar iyi yansıtır. Bakım konusunda dikkat edilmesi gereken şey bakıldığı yerdir. Sıcak sevmeyen hayvan olduğu için sıcak iklime sahip yerlerde yaşayamaz. Aynı zamanda sıcak ev şartlarında da yaşayamaz.

Bu köpeğin yatağı sade ve serin kumaştan olması gerekir. Yani terletmeyen serin tutan bir özelliğinin olması gerekir. Buna bağlı olarak serin yerlere yatmayı çok sever. Evde mermer ve ahşap gibi yüzeylere uzanmak tam ona göredir.

Bu köpek tercihen dışarıda bakılabilir. Sert hava koşullarına elverişli yapısı sayesinde sorun teşkil etmez. Dışarıda kaldığı müddetçe kulübesini ve yemek kaplarını sık kontrol etmek gerekir. Bu köpeğin taze su içme ihtiyacı oldukça yüksektir. Sıcak havalarda dışarıda iken taze su hayati önem taşır.

Samoyed Cinsinin Kişiliği Nasıldır?

Bu köpeğin karakteristik özellikleri kendine göredir. Oldukça sevecen ve oyuncu olduğu için diğerlerinden bu konuda ayrılır. Zaman zaman bıkkınlık derecesinde oyun istemeleri sahiplerini yorsa da bu iyiye işarettir. Unutulmaması gereken bir konuda sağlıklı köpek bünyesi ve oyun ihtiyacıdır. Yani ne kadar sağlıklı olursa o kadar oyun isteği olur. Enerjik yapılı köpeğin dostluğu bazen yorucu olabilir. Uzun mesailerle boğuşan kişilerin bu tip hayvanları tercih etmemesi gerekir.

Samoyed cinsi köpeğin kişiliği ile ilgili ufak tüyolar aşağıda belirtilmiştir.

 • Bu köpeğin mutluluğu beslenmesi ile alakalıdır. Oyun zamanında ödül maması kullanmak çok doğru olur.
 • Kızgın olduğu zaman sakinleşmesi için bir süre yalnız bırakmak gerekir. Kendini toparlaması ve sahibini özlemesi zaman alabilir.
 • Sahibi ile iyi geçinen en uysal köpektir.
 • Devdeki diğer hayvanlarla uyum içinde olur. Ayrıca yavru hayvanlara karşı ılımlıdır.
 • Çok sabırlı olduğu için eğitiminde hızlıca ilerler.
 • Yüksek seslere karşı duyarlı olduğu için karşı savunmaya geçebilir.

Samoyed Cinsi Hangi Alanlarda Eğitilebilir?

Samoyed cinsi köpeğin eğitimi zaman ve sabır ister. Ayrıca köpeğin sevdiği alanlarda eğitim görmesi eğitim düzeyini etkiler. Köpek sevdiği alanlarda eğitilirse daha dikkatli olur. Ayrıca eğitiminde oyun ve ödül maması kullanılabilir. Parlak veya mat materyal kullanmak iyi olabilir.

Bu köpeğin eğitimi evde de dışarıda da verilebilir. Fakat eğitmenler dışarıda verilen eğitimin daha kalıcı olduğunu söyler. Köpek bir şeyleri çözerek öğrenirse eğitim daha kalıcı olur. Kısacası zekasını ne kadar kullanırsa eğitim düzeyi o kadar artar.

Eğitim verirken dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Sert davranmak onun motivesini bozar.
 • Zorba tavırlar ve şiddet köpeğin ruhsal dengesini bozar.
 • Yumuşak ve kararlı duruş her zaman daha iyidir.
 • Eğitimde verilen cezanın belli dozda olması gerekir.
 • Yaptığı iyi işten mutlaka taktir alması gerekir. Yaptığı şey küçük olsa bile bu değişmez bir kuraldır.

Samoyed Cinsinin Fiyatları

Bu cins köpeğin fiyatları genel olarak aynı rakamlardadır. Zaman geçse bile fiyat değişikliği makul derecede seyreder. Ayrıca pek sık rastlanmazsa da ücretsiz sahiplendirme yapılabilir.

Köpeğin fiyatının değişmesinde rol alan faktörler aşağıda belirtilmiştir.

 • Köpeğin genel sağlık durumu
 • Yaşı ve eğitim durumu
 • Aşılarının tam olup olmaması
 • Genetik rahatsızlığının olup olmaması
 • Köpeğin genel ihtiyaç listesi
 • Köpeğin kişilik özelliği ve huyları
 • Diğer ev hayvanları oluşturduğu bağ
 • Evde veya dışarıda beslenen ilkesi
 • Eve alışma sürecinin getirdiği durumlar
 • Güvenilir yerden sahiplenmek
 • Sahiplendiren kişinin, köpeği sonradan da görecek olması
 • Köpeğin bakım ihtiyacı ve bakım masrafları
 • Önceden alıştığı alışkanlıklar

Bu ve bunun gibi daha nicesi etkenler köpeğin fiyatını etkiler durumdadır. Köpeğin genel durumuna iyice bakıp sahiplenmek gerekir. Aksi halde sürekli sahip değiştirmek köpeğin psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

Sık Sorulan Sorular

Samoyed Köpek Mi Kurt Mu?

Bu köpek  genel olarak kurt görünümüne sahip olsalar da yapı olarak nitekim köpektir. Kurt gibi bakışları ve yürüyüşü bu yanılgıya düşürür. En hoş görünümlü köpek olduğu için bu durum hoş karşılanabilir. Kimilerinin kurt kopeklerine karşı zaafı vardır. Özellikle genç erkeklerin bu istekleri yoğundur. Bu yüzden Samoyed cinsi köpek tercih edilebilir.

Köpeğin güz yüz hatları ve kalın sesi kurda benzer. Ayrıca heybetli iskelet yapısı da kurdu andırır. Avcılık ve bekçilik gibi genel kullanım alanına sahiptir. Fakat günümüzde sahiplenmek dışında kızak çekmek amacıyla beslenir.

Samoyed Kaç Ayda Doğurur?

Bu cins köpeğin gebelik süreci genel olarak 56 ila 70 gün sürer. Gebeliğin birinci ayında  sonra kendini gösteren safa ortaya çıkar. Köpek bu dönemde oldukça hassastır. Ayrıca karnı da büyümeye başlamıştır. Zaman zaman yalnız kalma isteği olabilir. Yüksek seslere karşı duyarlılığı iki katına çıkar. Ayrıca normalden biraz daha fazla yemek yer.

Kısacası Samoyed cinsi köpek enerjik ve hayat doludur. Sahibine en iyi şekilde bağlanır. Uzun süreli dostluk için her zaman vardır. Ve bunu her zaman gösterir.