Tuna Mahallesi’nden Şampiyonluğa!

Doğal Yaşam
Birleşmiş Milletler’in desteğinde yürütülen ve dünyanın en yetenekli yazılımcı, tasarımcı ve girişimci gençlerini bir araya getiren Mıcrosoft Imagıne Cup 2010’un Türkiye finalinde 3 arkada...
EMOJİLE

Birleşmiş Milletler’in desteğinde yürütülen ve dünyanın en yetenekli yazılımcı, tasarımcı ve girişimci gençlerini bir araya getiren Mıcrosoft Imagıne Cup 2010’un Türkiye finalinde 3 arkadaşı ile birlikte şampiyon olan Fatih Coşkun’un hedefi, Polonya’da yapılacak dünya finalinden de altın madalya ile dönmek.

Uluslararası Imagine Cup 2010‘un Türkiye ayağına, bu sene daha ziyade çeşitli üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinden öğrencilerden oluşan toplam 15 takım katıldı. 4’er kişiden oluşan takımlar 1 Nisan 2010 tarihinde Türkiye yarı finalinde yarıştı. Gençler bu yıl, "Zorlu Problemlerin Teknoloji ile Çözüldüğü bir Dünya Düşleyin" teması çerçevesinde ve Birleşmiş Milletler Milenyum Hedefleri ışığında hazırladıkları projelerle yarıştılar.

Tuna Mahallesi’nden şampiyonluğa!

Esenler Tuna Mahallesi’nde oturan Trakya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi mezunu Fatih Coşkun da 3 arkadaşı ile birlikte kurduğu BabyRC adlı takım ile yarışmaya katıldı. Yarışmada Fatih Coşkun’un takımı BabyRC “Bebeğin Canı Anneye, Annenin Canı Bebeğe Bağlı” sloganıyla geliştirdiği projesiyle ilk 5 takım arasına girerek finale kaldı. Yarışmanın Türkiye finali, 30 Nisan 2010 tarihinde İstanbul’da yapıldı. BM, UNDP, e-Tohum, Microsoft, THY, Garanti Teknoloji, i-Con, Veripark, Birim, Innova ve Deveload gibi çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan 14 kişilik jüri ile birlikte internet aracılığı ile vatandaşların da oy kullandığı yarışma sonunda, Fatih Coşkun ve arkadaşları Türkiye şampiyonu oldu. Koç Üniversitesi ekibi ikinci olurken, Bahçeşehir Üniversitesi ekibi de üçüncülüğü elde etti.

Hedef; dünya şampiyonluğu

BabyRC ekibi olarak şimdi omuzlarına daha ağır bir yük bindiğini ve bununla da gurur duyduğunu söyleyen Fatih Coşkun, “2-9 Temmuz 2010 tarihleri arasında Polonya’nın başkenti Varşova’da yapılacak dünya şampiyonasında ülkemizi temsil edeceğiz. Erciyes Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mete Çelik hocamızın danışmanlığında, hazırlandığımız yarışmaya 67 ülkeden takım katılacak. Yarışma için ülkemizden yaklaşık 6 bin, 67 ülkeden de 250 bin genç bu yarışmaya müracaat ediyor. Hedefimiz, ülkemizi en iyi şekilde temsil ederek dünya şampiyonu olmak” dedi.