Sokak Hayvanlarına 40 Bin Su Kabı

Doğal Yaşam
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, su kapları, sokak hayvanları için oluşturulmuş ”Susuyorum ama konuşamıyorum” sloganıyla gelecek günlerde 81 ilde dağıtılmaya başlanacak. Orman ve Su İş...
EMOJİLE

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, su kapları, sokak hayvanları için oluşturulmuş ”Susuyorum ama konuşamıyorum” sloganıyla gelecek günlerde 81 ilde dağıtılmaya başlanacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı taşra teşkilatı aracılığıyla dağıtılacak su kaplarının verildiği mahalle halkınca sahiplenilmesi ve amacına uygun olarak sokak hayvanlarına hizmet edebilmesi sağlanarak, sokak hayvanlarının açlık ve susuzluktan ölmelerinin önüne geçilebilecek, rahat yaşamaları için uygun ortam oluşturulmuş olacak.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bütün canlıların hayat kaynağı hava, su ve toprağı korumak ve canlı yaşamın idame ettirilmesi için gerekli tedbirleri almakla sorumlu olduklarını belirterek, bakanlık olarak sokak hayvanlarını korumaya büyük önem verdiklerini vurguladı. Eroğlu, şunları şunları kaydetti:

”Bütün hayvanlar türüne has hayat şartları içinde hayatlarını sürdürme hakkına sahiptirler. Bizlerin üzerine düşen vazifelerden biri de bütün canlıların yaşam hakkına destek vermek, onlar için sürdürülebilir bir çevre ve gelecek temin etmek için çalışmaktır.

Günümüzde ilgili kanuni düzenlemelerle ve bu husustaki çalışmalarla hayvan haklarının korunması ve hayvanların daha refah içinde yaşayabilmeleri konusunda önemli bir yol kat edilmiştir. 2004 yılında yürürlüğe giren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu Kanuna dayalı hazırlanan Yönetmelik kapsamında gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 2004’ten bugüne kadar dönüp baktığımızda,0 başıboş hayvanlar daha insani usullerle rehabilite edilmeye başlanmış, ev ve süs hayvanı satış yerleri kontrol altına alınmış, deney hayvanlarının kullanımıyla alakalı etik düzenlemeler getirilmiş, hayvanat bahçelerindeki hayvanların refah düzeyi artırılmış ve hayvanlara eziyet hukuken engellenmiştir.”

Bakanlığın hayvan refahının yanı sıra hayvan haklarının korunmasını da esas alarak üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirdiğini belirten Eroğlu, vatandaşları ve sivil toplum kuruluşlarını ”Susuyorum ama konuşamıyorum” projesine destek olmaya davet etti.

Çocuklara, her canlının bu dünyada bulunmasının bir sebebi hikmeti bulunduğunun ve hayvanların korunmaya muhtaç canlılar olduğunun anlatılması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, ”Su kaplarına su doldurulmasında onlara da vazife vererek hayvan sevgisini aşılayabilmeliyiz” ifadesini kullandı.

AA