Plastik Poşet Artık Yasak!

Doğal Yaşam
İstanbul‘un gözde ilçelerinden birisinde plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi. Karara uymayan esnafa ceza kesilecek. İşte ayrıntıl...
EMOJİLE

İstanbul‘un gözde ilçelerinden birisinde plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi. Karara uymayan esnafa ceza kesilecek. İşte ayrıntılar:

Bakırköy Belediye Meclisi, ilçede plastik poşet kullanımını yasaklandı.

Bakırköy Belediyesinden yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen‘in yönettiği meclis toplantısında oy birliği ile alınan kararla, plastik poşet yerine file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiği bildirildi.

Açıklamada, karara uymayanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 5326 sayılı Kabahatlar Kanunu hükümleri uyarınca ceza uygulanacağı vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ateş Ünal Erzen, dünyada yaklaşık 500 milyar adet plastik poşet kullanıldığını ve bunun sadece yüzde birinin geri dönüşebildiğini kaydetti.

Plastik poşetlerin çevre kirliliği ile ekolojik dengenin bozulmasına sebep olduğunu ifade eden Erzen, doğada dönüşüm süreci yüzyılları bulan plastik poşet yerine Bakırköy sınırları içerisinde file, bez torba ve kese kağıdı kullanımının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Poşetin zorunlu olduğu yerlerde de dönüşebilir oxo biyobozunur poşet kullanılması kararı alındığını aktaran Erzen, market ve iş yerlerinin mevcut stoklarında bulunan taşıma amaçlı plastik poşetlerin, 1 Ağustos‘a kadar tüketilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme