Nargile Zararsız mı Dersiniz?

Doğal Yaşam
Suriye’de kapalı alanlarda sigara ve diğer tütün mamulleri tüketiminin yasaklanmasından sonra, yetkili makamlar sigaranın zararını anlatmaktan çok nargile hakkında oluşmuş yanlış bilgileri düzel...
EMOJİLE

Suriye’de kapalı alanlarda sigara ve diğer tütün mamulleri tüketiminin yasaklanmasından sonra, yetkili makamlar sigaranın zararını anlatmaktan çok nargile hakkında oluşmuş yanlış bilgileri düzeltmeye çalışıyor.

Toplumda, "nargilenin sigaradan daha az zararlı olduğu, nargile tütünü içindeki zehirli maddelerin su içinde etkisini kaybettiği, nargile dumanı tam olarak içe çekilmediği için çok az etkili olduğu ve günde bir kez içilen nargilenin zarar vermediği" gibi düşüncelerin yanlış olduğu anlatılıyor.

Suriye toplumunda yerleşmiş olan nargile kültürüne karşı basın-yayın organlarında bilgilendirme amaçlı yayınlar yapılırken, Sağlık Bakanlığı, nargilenin de sigara kadar zararlı olduğunu anlatan broşür hazırlıyor.Özellikle nargile kullanımının çok küçük yaşlarda başladığına dikkati çeken Bakanlık yetkilileri, film ve dizilerde sigara ve nargile içilen bölümlerin kesilmesine ilişkin kanun maddesinin de uygulamaya geçirilmesini istiyor.

Teşrin gazetesi ve resmi haber ajansı SANA’nın haberlerine göre, Suriye’de halkın yüzde 15’i, yani 3 milyon kişi sigara kullanıyor. Sigara içme oranı yılda yüzde 1 ila 1,5 oranında artıyor. Nargile içenlerin sayısına ilişkin olarak ise net bir veri bulunmuyor, ancak nargilenin çok küçük yaşlardan itibaren içildiği biliniyor.

Sağlık Bakanlığı Kültür ve Eğitim Dairesi Başkanı Musa Şamiye, araştırmalara göre nargilenin tütün ürünleri içinde en zararlı kategoride yer aldığını söyledi. Nargile tütününde 4 bin zehirli madde olduğunu belirten Şamiye, toplumda oluşmuş "sigara nargileden daha zararlı" anlayışının yanlış olduğunu kaydetti. Şamiye, nargile tütünü içindeki zehirli maddelerin su tarafından eritilemediğinin araştırmalarla ortaya konulduğunu belirterek, "Sağlık Bakanlığının nargilenin zararlı olduğuna dair toplumu bilgilendirmek üzere çalıştığını" söyledi.