Metro ve Tramvayların Elektiriği Çöplerden..

Doğal Yaşam
Minik çevre dostları bitkilerin ve hayvanların bulunduğu ortamları gezerek ve gözlemlerde bulunarak herşeyi öğrenme imkanı buluyor.   Bu amaçla 11 Ocak günü evsel atıkların değerlendirilmesi hakk...
EMOJİLE

Minik çevre dostları bitkilerin ve hayvanların bulunduğu ortamları gezerek ve gözlemlerde bulunarak herşeyi öğrenme imkanı buluyor.
 
Bu amaçla 11 Ocak günü evsel atıkların değerlendirilmesi hakkında bilgi edinmek ve araştırmalarda bulunmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSTAÇ Kompost geri kazanım tesisine gezi düzenleyen Bayrampaşa Belediyesi Bilgi Merkezi öğrencileri  kişilerden İstanbul’un atıklarının nasıl değerlendirildiği konusunda yetkililerden bilgiler aldılar.
 
ÇÖPLERDEN METRO VE TRAMVAY’A ELEKTRİK ÜRETİMİ..
 
Günlük evsel atıkların 14 bin tonu bulduğu İstanbul’da, bu tesisle atıkların sadece küçük bir kısmı değerlendiriliyor. Geri kalan çöpler kontrollü gömülme işlemi yapılıyor ve kontrollü gömülmeden elde edilen metan gazından elektrik üretiliyor.Üretilen bu elektrik ise TEDAŞ’a satılıyor. Buradan elde edilen gelirle İstanbul’un metro ve tramvay elektrik giderleri karşılanıyor.
 
İSTAÇ’a gelen çöpler gruplarına göre ayrılıyor. Organik ürünler (hal atıkları, marul, domates vs.) fermantasyon için özel bölümlere alınıyor 8 hafta burada fermente ediliyor, daha sonra parçalanıp kompost elde ediliyor. Bu kompost İ.B.B. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne gidiyor. Burada toprakla belirli oranlarda karıştırılıyor. Toprağın kalitesini artırıp, toprağa hava aldırarak bitkilerin daha kısa sürede büyümesini sağlıyor. Muşamba ve pet şişeler ayrı noktaya toplanıyor. Bunlar petrol türevleri olduğundan geri dönüşümde yakıt olarak kullanılabilen bir bileşiğe dönüştürülüyor. Bu bileşik sadece sanayi yakıtı olarak kullanılıyor. İSTAÇ bu ürünü bir çimento fabrikasına satıyor.
 
Bayrampaşa belediyesi bilgi merkezi öğrencilerin ilgisini çeken, çok büyük ve amaca uygun tasarlanmış olan tesis Türkiye’ de sadece İstanbul’ da bulunuyor. Geziye katılan öğrenciler:’’Umarız çevre kirliliğini önlemek için böyle tesislerin sayısı arttırılır.Bu gezilerin gerçekleşmesinde bizleri olanak sağlayan Bayrampaşa Belediyesine teşekkür ediyoruz’’
’’dediler.