Marx’ın Hakkı Marx’a

Doğal Yaşam
Vatikan; Galileo, Darwin ve Oscar Wilde’dan sonra bu sefer de Karl Marx’a hakkını verdi. Filozofun çalışmalarının bugün de geçerli olduğu belirtildi. Vatikan; Galileo, Charles Darwin ve Os...
EMOJİLE

Vatikan; Galileo, Darwin ve Oscar Wilde’dan sonra bu sefer de Karl Marx’a hakkını verdi. Filozofun çalışmalarının bugün de geçerli olduğu belirtildi.

Vatikan; Galileo, Charles Darwin ve Oscar Wilde’dan sonra bu sefer de Marx’a hakkını teslim ediyor. Vatikan gazetesi L’Osservatore Romano, Marx’ın kapitalizm eleştirilerinde vurguladığı “yabancılaşma”nın, şimdi bile, ekonomik ve siyasi karar mekanizmalarından dışlanmış olan insanlığın büyük bir kesimi tarafından hissedildiğini yazdı.

“Marksizm, Marx’a zarar verdi”
Alman Çağdaş Felsefe Tarihi profesörü George Sans’ın kaleme aldığı makalede, insanlık, ihtiyaçları ve doğal çevresi arasında “yeni bir uyum” oluşturmaya çalışırken Marx’ın çalışmalarının bugün de anlamlı olduğunu yazdı. Marx’ın teorilerinin, kapitalist toplumlardaki gelir eşitsizliği konusunu açıklamaya yardımcı olacağını söyleyen Sans, “Kendimize sormalıyız, Marx’ın bahsettiği yabancılaşma biçimleri acaba kapitalist sistemin kökeninde mi bulunuyor? Eğer para aslında kendi kendine çoğalmıyorsa, refahın bir avuç insanda toplanmasını nasıl açıklayacağız” diye yazdı.
Marx’ın entelektüel mirasının, 20. yüzyılın komünist rejimlerinin suiistimali yüzünden zarar gördüğünü söyleyen Sans, “Filozof Marx’a, Marksizm kadar zarar veren bir başka şey daha olmamıştır demek, abartı olmaz” dedi.

Bir zamanlar dışlanan bu tarihsel figürlerin, Vatikan için yeniden değer kazanması, bir sonraki şahsiyetin kim olacağı konusunda merak uyandırıyor.

Geçen yıl Vatikan, Dünya’nın, Ay’ın etrafında döndüğünü söyleyen Galileo’nun yargılanmasından ötürü, bir özür olarak, astronomun heykelini dikmişti. Bir yetkili Darwin’in evrim teorisinin Hıristiyan inancıyla bağdaştığını savunmuştu.